Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 165

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 165 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 165

4.4.1. Verim

Her makine, aldığı enerjiyi fiziksel işe dönüştürür. Makineden beklenen, aldığı enerji kadar iş yapmasıdır. Ancak bildiğimiz gibi sürtünmeler nedeniyle alınan enerjinin tümü beklenen işe dönüştürülemez. Sürtünmeden dolayı enerjinin bir bölümü ısıyla dış ortama aktarılır. Yararlanamadığımız için bu enerjinin kaybolduğunu söyleriz. Oysa enerjinin korunumu ilkesine göre enerji asla kaybolmaz. Sadece amaç dışı bir enerjiye dönüşür ve sistemin dışına çıkar.

Mutlak boşluk dışındaki hiçbir yerde sürtünmesiz ortam yoktur. Bu nedenle sonsuza kadar çalışacağına inanılan devridaim makinelerini yapmak olanaksızdır.

Enerjinin bir türden başka bir türe dönüştürülerek insanlar için yararlı alanlarda kullanıldığını biliyoruz. Bu dönüşüm sırasında, sisteme verilen enerjiyle sistemden amaç doğrultusunda alınan enerji birbirine eşit değildir. Ne kadar uğraşırsak uğraşalım, bir miktar enerji bu dönüşümler sırasında amaç dışı enerjilere dönüşür. Bir sistemden alınan yararlı enerji her zaman o sisteme verilen enerjiden daha azdır. Örneğin Görsel 4.57’deki elektrik motoru, elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürür. Fakat elektrik motoru çalışırken sürtünmeler nedeniyle ısınır. Dolayısıyla aldığı enerjinin hepsini yararlı enerjiye (hareket enerjisine) dönüştüremez.

Bir sistemin aldığı enerjiyi, amaçlanan başka bir enerji türüne ne kadar etkili dönüştürebildiği o sistemin verimiyle ilişkilidir. Verim, matematiksel olarak sistemden alınan yararlı enerjinin sisteme verilen enerjiye oranı olarak tanımlanmaktadır.

Enerji Verimlilği Etiketi

Satın alacağınız elektrikli ev aletinin ambalajında Görsel 4.58’dekine benzer bir etiketin bulunduğunu fark etmişsinizdir. Enerji etiketlerinde ürünlerin enerji ve su tüketimi, ses seviyesi, program süresi ile kapasitesi gibi özellikleri gösterilir. Böylece ürün hakkında doğru ve karşılaştırılabilir şekilde bilgi alabilirsiniz. Elektrikli ev aletleri; enerji tüketimi açısından A, B, C, D, E, F, G sınıflarına ayrılmıştır. Bu sınıflama kodları bize aletin elektrik enerjisini ne kadar verimli kullandığını gösterir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 165 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!