Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 186

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 186 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 186

Etkinlik 5.1

Araç Gereç

• 1 bardak soğuk su
• 1 bardak sıcak su
• 1 şişe mürekkep
• 2 adet damlalık

Deneyin dayandığı düşünce: Sıcaklıkları farklı sulara damlatılan mürekkebin hareketini gözlemleyerek sıcaklıkla enerji arasındaki ilişki hakkında fikir edinebiliriz.

Çalışmanın Yapılışı

1. Üç ya da dörder kişilik kümeler oluşturalım.

2. Mürekkebi soğuk ve sıcak suya damlattığımızda mürekkebin nasıl hareket edeceğini tahmin etmeye çalışalım.

Düşüncelerimizi not edelim.

3. Soğuk ve sıcak suya aynı anda birer damla mürekkep damlatalım. Mürekkebin hareketini gözlemleyelim ve gözlemlerimizi not edelim.

Sonuca Varalım

1. Gözlemlerimizin sonuçları tahminlerimizle tutarlı mıdır? Değilse nedeni ne olabilir?

  • Cevap: Gözlemlerimizin sonuçları tahminlerimizle tutarlıdır. Sıcak suya damlatılan mürekkep daha hızlı ve yoğun bir şekilde dağıldı, bu da sıcak suda moleküler hareketin daha hızlı olduğunu gösteriyor.

2. Mürekkebin sıcak ve soğuk sudaki hareketi nasıldır? Nedenini açıklayalım.

  • Cevap: Mürekkep, sıcak suda daha hızlı hareket eder çünkü sıcaklık arttıkça su molekülleri daha hızlı hareket eder, bu da mürekkebin daha hızlı yayılmasına neden olur. Soğuk su ise moleküler hareketin daha yavaş olduğu bir ortamdır, bu nedenle mürekkep daha yavaş hareket eder ve daha yerel bir şekilde dağılır.

II. aşama

Araç Gereç

• 2 adet beherglas (500 ml’lik)
• 1 litre su
• 2 takım ispirto ocağı

Deneyin dayandığı düşünce: Aynı türden farklı kütledeki sıvılara eşit ısı verildiğinde kütlenin sıcaklık değişimine etkisi görülebilir. Bundan hareketle de sıcaklığın, moleküllerin hangi tür enerjisiyle ilişkili olduğunu çıkarabiliriz.

1. Görsel 5.2’deki gibi deney düzeneğini kuralım. Sonra beherglaslardan birinin yaklaşık yarısına, diğerinin yaklaşık dörtte üçüne kadar su dolduralım ve üçayağın üzerine koyalım.

2. Ocakları aynı anda yakalım ve üzerlerindeki suları yaklaşık 3 dakika ısıtalım. Bu sürenin sonunda ocakları söndürüp sulara aynı anda birer damla mürekkep damlatalım. Mürekkebin suda yayılma hızından hareketle suların sıcaklıklarını karşılaştıralım, sonucu not edelim.

Sonuca Varalım

1. Sizce suların sıcaklıklarının farklı oluşunun nedeni nedir?

  • Cevap: Suların sıcaklıklarının farklı oluşunun nedeni, daha az miktarda su olan beherglasa daha fazla ısı enerjisi verilmesi ve bu nedenle daha yüksek sıcaklığa ulaşmasıdır.

2. Isıtılan sulara verilen enerjinin suyun moleküllerine dağılımı hakkında ne söylenebilir?

  • Cevap: Isıtılan sulara verilen enerji, su moleküllerinin kinetik enerjisini artırır. Daha fazla enerji verilen sıvı, daha hızlı moleküler hareket ve daha yüksek bir sıcaklıkla sonuçlanır. Bu, sıcaklık ve moleküler kinetik enerji arasındaki ilişkiyi gösterir.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 186 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!