Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 195

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 195 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 195

Suyun donma noktasıyla kaynama noktası arasındaki aralık Celsius termometresinde 100’e, Fahrenheit termometresinde 180’e, Kelvin termometresinde yine 100’e bölündüğünden bu termometrelerdeki sıcaklık dereceleri arasındaki ilişkinin matematik ifadesi; şeklinde olur.

Örnek 5.3: Ateşi kaç?
Vücudumuzdaki yaşamsal etkinliklerin sürmesi için vücut sıcaklığımızın belli bir değerde sabit tutulması gerekir. Bir başka deyişle vücudumuz, ancak kendine özgü sabit bir sıcaklıkta düzenli işleyecek biçimde organize olmuştur. Bu nedenle vücudumuzun sıcaklığını sabit tutmaya çalışan bir işleyiş vardır. Koşullar ne olursa olsun bu işleyiş, vücut sıcaklığını ortalama 36,5-37 °C arasında tutmaya çalışır. Beden sıcaklığımız herhangi bir nedenle yükseleceği ya da düşeceği zaman bu işleyiş harekete geçerek sıcaklığı sabit tutar.

Vücut sıcaklığımız, vücudumuzun her bölgesinde değiştiği gibi çalışma ortamına ve hasta olup olmama durumuna göre de değişir. Örneğin elimizin ve burnumuzun sıcaklığı, koltuk altımız ya da ağız içimizin sıcaklığından düşüktür. Fırında çalışan bir ustanın vücut sıcaklığı, soğuk havada parkta uyuyan insanın vücut sıcaklığından yüksektir. Vücudumuza bir mikrop ya da virüs girdiğinde bağışıklık ögelerimiz bunlarla savaşırken vücut sıcaklığımız yükselir ve bu, ateş olarak adlandırılır.

Amerikalı bir hekim, bir hastasının (Görsel 5.13) ateşini, aynı araştırma ekibinde çalışan Türk meslektaşına 100,4 °F olarak bildirmiş, Türk hekim de bunu dosyasına °C olarak işlemiştir.

Türk hekimin dosyasına işlediği hasta ateşi kaç °C’tur?
Çözüm: °F olarak verilen sıcaklık değerini, Celsius ve Fahrenheit derecelerini birbirine dönüştüren matematik ifadede yerine koyalım:

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 195 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!