Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 20

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 20 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 20

a. Fiziğin Alt Dalları

Fiziğin inceleme alanları çok çeşitlidir. Bu nedenle bir fizikçinin, fiziğin tüm alanlarıyla uğraşması mümkün değildir. Öte yandan insanların ilgi alanları farklıdır. Kimi insan atomlara ilgi duyarken bir başkası ışık olaylarını merak edebilir. Bu ve benzeri nedenlerle fizik bilimi, aşağıda özetlenen bazı alt dallara ayrılmıştır:

MEKANİK

Mekanik; kuvvet, hareket, kütle, enerji ve momentum arasındaki ilişkileri inceleyen fizik alt dalıdır. Binaların, köprülerin, tünellerin vb. yapıların ağırlığa ve depreme karşı dayanıklılığı; makinelerin tasarlanması, astronotlarla uyduları uzaya taşıyan roketlerin nasıl çalıştığı, uyduların yörüngede nasıl dolanabildiği ve daha binlerce uygulama bu dalın bilgileriyle açıklanır.
Birçok mesleğin yaptığı işlerin temelinde mekanik bilimi vardır. Örneğin makine, inşaat, uçak ve uzay mühendisliğinin uygulamaları mekanik bilimine dayanır. Diş hekimleri bile dişlerin birbiriyle etkileşimini açıklarken mekanik biliminin bilgilerini kullanırlar.

TERMODİNAMİK

Fiziğin termodinamik dalı; ısıyı, sıcaklığı ve ısının maddeyle etkileşimini inceler. Rüzgâr, yağış gibi atmosfer olaylarının incelenmesi de yine bu alanın bilgileriyle yapılır. Soğutucular, buhar makinesi (buharlı tren gibi), yakıtlı motorlar, kalorifer sistemleri vb. bu daldaki bilgilerin uygulanmasıyla oluşturulmuş teknolojik ürünlerdir. Makine, meteoroloji ve havacılık mühendisliği vb. dallar görevlerini yürütürken termodinamik bilgilerini en çok kullanan mesleklerdendir.

OPTİK

Işığın ve ışık olaylarının incelendiği fizik dalı optiktir. Yayılma, yansıma, kırılma, kırınım, girişim, renk gibi temel ışık olayları bu dalın konularıdır. Renkli televizyon, fiberoptik teknolojisi, modern mikroskoplar ve teleskoplar bu daldaki gelişmelerin ürünleridir. Göz hekimliği, fotoğrafçılık, ressamlık, astronomluk vb. birçok meslek dalı çalışmalarında optik bilgilerini kullanır.

KATI HÂL FİZİĞİ

Maddenin kristal yapısının incelenmesi, Katı Hâl Fiziği’nin konusudur. Kristallerin oluşumu, özellikleri, elektromanyetik alanların kristaller üzerindeki etkileri vb. bu dalda incelenir. Özellikle yarı iletkenler bu dalın ana alanıdır. Bilgisayar çipleri, LED’ler, güneş pilleri yarı iletken teknolojisine dayanan ürünlerdir. Mikroelektronik vb. mühendislikler bu dalla ilgili mesleklerdir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 20 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!