Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 209

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 209 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 209

Görsel 5.33, eşit sürelerde eşit kalorilik ısı veren bir kaynağın üzerinde tutulan bir miktar saf katı maddenin hâl değişim grafiği olduğuna göre bu maddenin;

a. Erime sıcaklığı kaç °C’tur?
b. Tümüyle erimesi kaç s sürmüştür?
c. Kaynama sıcaklığı kaç °C’tur?
ç. Sadece sıvı olarak bulunduğu süre kaç s’dir?
d. Katı ve sıvı hâllerinin öz ısıları hakkında ne söylenebilir?

Çözüm: a. Hâl değiştirme grafiklerinde sıcaklığın sabit kaldığı bölge (grafiğin yatay bölgesi) maddenin hâl değiştirdiği süreci anlatır. Grafik başlangıçta katı olan maddeye aitse ilk yatay bölge, erime olayının olduğu sürece aittir. Verilen grafik bu nedenle t = 10 s anında erimenin başladığını anlatmaktadır. Bu andaki sıcaklık 0 °C olduğuna göre söz konusu katının erime sıcaklığı 0 °C’tur.

b. Erime t = 10 s anında başlayıp t = 170 s anında bittiği için maddenin tümüyle erimesi 160 s sürmüştür.
c. Başlangıçta katı olan maddenin hâl değiştirme grafiğinde ikinci yatay bölge kaynamanın olduğunu anlatır ve dolayısıyla bu bölgeye karşılık gelen sıcaklık kaynama sıcaklığıdır. Bu nedenle sözü edilen maddenin kaynama sıcaklığı, grafiğe göre 100 °C’tur.
ç. Grafiğe göre erime t = 170 s anında bitmiş, t = 370 s anında da kaynama başlamıştır. Bu nedenle verilen maddenin sadece sıvı olarak kaldığı zaman dilimi 200 s’dir.
d. Enerji kaynağının eşit sürelerde eşit ısı verdiği belirtildiğine göre verilen grafikte yatay eksen aynı zamanda maddenin aldığı ısıyı gösterir. Bu nedenle verilen grafik aynı zamanda sıcaklık-ısı grafiğidir. Aynı maddeye ait sıcaklık-ısı grafiklerinde grafiğin eğimi ısı sığasının tersini vermektedir. Eğer kütlenin 1 birim olduğu belirtilirse grafiğin eğimi öz ısının tersine eşit olur.

Verilen grafikte, 0-10 s aralığındaki eğim 1, 170 s – 370 s aralığındaki eğim ise 0,5’tir. Bu da verilen maddenin katı hâlinin ısı sığasının 1 cal.°C-1, sıvı hâlinin ısı sığasının 2 cal.°C-1 olduğunu gösterir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 209 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!