Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 56

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 56 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 56

Bildiğiniz gibi su akışkandır. Bu nedenle bulunduğu kabın şeklini alır. Ancak su, bir kabın içinde bulunmasa bile kendi kendine âdeta bir kap oluşturarak onun içinde yerleşik olarak durur. Damla dediğimiz bu kap, genellikle küre şeklindedir. Üstelik bu küre, yukarıdaki gibi bir yüzeye tutunarak pırlanta görüntüsü verir. Sadece su değil, akışkanlığı yüksek tüm sıvılar yukarıdaki gibi damla oluşturabilme özelliğine sahiptir.

Sizce sıvıların damla oluşturması ve bir yere tutunabilmesi nasıl açıklanabilir?

  • Cevap: Sıvıların damla oluşturması ve bir yüzeye yapışabilmesi, moleküller arası çekim kuvvetleri nedeniyle gerçekleşir. Sıvı yüzeyindeki moleküller arasındaki çekim, sıvının damla şeklinde toplanmasını ve yüzeye yapışmasını sağlar. Su, bu özelliğiyle dikkat çeken bir sıvıdır ve sıkça gözlemlenen bir olgudur. Bu durum, yüzey gerilimi olarak adlandırılan bir fiziksel özelliğin sonucudur.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 56 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!