Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 65

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 65 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 65

Aşağıdaki soruların yanıtlarını defterimize yazalım.

1. Katı bir cismin içinde boşluk olup olmadığını nasıl belirleyebiliriz?

  • Cevap: Kütlesini özkütlesine bölerek madde hacmini (dolu kısmının hacmini) buluruz. Dereceli silindirdeki suya bırakarak dış hacmini ölçeriz. Bu iki hacim eşitse cisimde boşluk yoktur. Eşit değilse iki hacmin farkı cismin içindeki boşluğun hacmini verir.

2. Günlük yaşamda özkütleden nerelerde yararlanılır?

  • Cevap: Günlük yaşamda özkütleden yararlanılarak yapılan birçok iş vardır. Porselen hamuru için uygun karışımın hazırlanması, sağlık laboratuvarlarında tahlil için kanın bileşenlerine ayrılması, kuyumculuk ürünlerinin saflık derecelerinin belirlenmesi, ebru sanatı vb. uygulamalar başlıca örneklerdir.

3. Katı cisimlerin dayanıklılığı ne demektir?

  • Cevap: Bir katı cismin dayanıklılığı denilince; basma, çekme, eğme, burma kuvvetlerinden biri ya da birkaçı etki ettiğinde şeklini koruyabilmesi anlaşılır.

4. Bir musluğun ucunda asılı duran su damlası için hangi kuvvetler söz konusudur?

  • Cevap: Musluğun ucunda asılı duran bir su damlası için şu kuvvetler söz konusudur: damlanın yüzeyi ile musluğun ağız kenarı arasındaki yapışma (adezyon), damlanın yüzeyindeki yüzey gerilimi, su molekülleri arasındaki tutma (kohezyon), damlaya etki eden yer çekimi kuvveti.

5. Damlalar ve sabun köpüğü baloncukları neden küreseldir?

  • Cevap: Aynı hacme sahip geometrik biçimler arasında en küçük yüzeyli olanı küredir. Doğada cisimlerin bu durumu alma eğilimi vardır. Yüzeyini değiştirebilme serbestliğine sahip olan her cisim uygun ortamını bulunca küre şeklini alır.

6. Cam boru içine konulan sıvıların yüzeyi neden düz olmaz?

  • Cevap: Cam borunun iç yüzeyinin sıvının yüzey kenarına uyguladığı yapışma (adezyon kuvveti) sıvı molekülleri arasındaki tutma (kohezyon) kuvvetinden büyükse sıvının yüzey kenarı cam borunun iç yüzeyi tarafından yukarı çekilir ve sıvının yüzeyi çukurlaşır. Tersine bir durumda ise sıvı yüzeyi tümsek olur.

Tabloda verilenlerin laboratuvar koşullarında katı mı sıvı mı olduklarını ✓ ile belirtelim.

  • Cevap:

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 65 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!