Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 80

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 80 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 80

3.1.4. Düzgün Doğrusal Hareket

Farklı hareket türlerinin bulunduğunu biliyoruz. Bu hareket türlerini konum, yer değiştirme, hız gibi kavramlarla inceleyebiliriz. Ancak şimdilik bu hareket türlerinden sadece en basit olanını ele alacağız. Bu da doğrusal hareket denilen yani doğrusal bir yol üzerinde yapılan hareket türü olacaktır. Asansörler (Görsel 3.17), yürüyen merdivenler, trenler (Görsel 3.18) vb. araçlar doğrusal yolda hareket eder.

Doğrusal bir harekette hız sabitse bu hareket düzgün doğrusal hareket olarak adlandırılır ve şöyle tanımlanır: Hızı sabit olan bir cismin hareketine düzgün doğrusal hareket denir.

Düzgün doğrusal harekette önemli olan süratin değil, hızın sabit olmasıdır. Çünkü hız sabit olunca hızın değerinin yanında yönü de değişmeyecek yani hareket hep aynı yönde ve sabit süratli olacak demektir. Hızın yönünün değişmemesi, yörüngenin doğrusal olmasıyla olanaklıdır. Bu nedenle hızı sabit hareket, düzgün doğrusal harekettir.

Düzgün doğrusal hareketin basitliği bize bazı kolaylıklar sağlar. Bunlardan ilki, hızın yönü sabit olduğu için vektörel işlemlerin basit sayısal işlemlere dönüşmesidir.

Düzgün doğrusal hareketin basit olmasının sağladığı kolaylıklardan İkincisi de eğri- sel hareketlerin kolayca incelenmesine olanak sağlamasıdır. Örneğin çembersel yarış pistinde hareket eden bir otomobilin aldığı eğrisel yolu, Görsel 3.19’daki gibi her biri doğrusal sayılabilecek çok küçük parçalara ayırdığımızı düşünelim. Otomobilin bu parçalar boyunca yaptığı hareketleri doğrusal hareket olarak alıp otomobilin tüm hareketi hakkında fikir sahibi olabiliriz. İleriki yıllarda, eğrisel hareketlerin bu yaklaşımla incelene- bildiğine tanık olacağız. Şimdi, düzgün doğrusal hareketi bir etkinlikle inceleyelim.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 80 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!