Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

“Aşağıdaki soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Ay’ın yer çekimi ivmesi, Dünya’nın yer çekimi ivmesinden küçüktür. Buna göre, Ay’da ve Dünya’da aynı yükseklikten serbest düşmeye bırakılan cisimlerin yere düşme sürelerini karşılaştırınız. (Hava sürtünmesini ihmal ediniz.)

  • Cevap: Yerden belli bir yükseklikten bırakılan cismin yer yüzeyine doğru düşmesi, kütle çekim kuvvetinden dolayıdır. Bu sebepten dolayı Ay’da serbest düşmeye bırakılan cisimler daha yavaş, Dünya’da serbest düşmeye bırakılan cisimler daha hızlı düşecektir.

2. Hava sürtünmesinin olduğu ve olmadığı iki ayrı durumda 1 kg demir ile 1 kg pamuğun aynı yükseklikten serbest bırakıldığı durumlar için yere düşme sürelerini ve yere çarpma hızlarını karşılaştırınız.

  • Cevap: Herhangi bir yüzey üzerinde bulunan cisimlere yüzeyin bir sürtünme kuvveti olduğu gibi havanın da cisimlere uyguladığı bir sürtünme kuvveti bulunur. Cisimlerin havayla temas eden yüzeyi büyüdükçe havanın uyguladığı sürtünme kuvveti artar. Yüzey küçüldükçe sürtünme kuvveti azalır. Paraşütlerin büyük yapılmasının sebebi de budur. Not: Uçakların ön kısmının sivri olmasının sebebi sürtünmeyi azaltmaktır.

3. Hava sürtünmesinin bağlı olduğu değişkenler nelerdir? Bu değişkenlerin hava direncine etkilerini kısaca açıklayınız.

  • Cevap:

a) Yüzeyin pürüzlü olması; Cismin hareket edeceği yüzeyin pürüzlü olması cismin hareketinde önemlidir. Pürüzlü yüzeylerde cisimlerin hareket etmesi için daha büyük kuvvete ihtiyaç vardır. Bütün yüzeylerde mutlaka pürüz vardır. Cisimler birbiri üzerinde hareket ederken, yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar birbirinin içerisine girerek cismin hareket etmesini güçleştirirler. Cilalı yüzeylerde bu girinti-çıkıntılar daha az olduğundan sürtünme kuvveti de o oranda azdır. Bu nedenle pürüzlü yüzeylerin yağlanması ile bu girintiler azaltılarak daha az sürtünme kuvveti uygulaması sağlanabilir.

b) Cismin ağırlığı; Bir cismin ağırlığı arttığında cismin ve yüzeyin girinti-çıkıntıları daha fazla birbiri içine gireceğinden sürtünme de artar. Yani cismin hareketini engelleyen kuvvetin büyüklüğü de artar. Cismin hareket etmesini engelleyen bu kuvveti yenmek için, bu kuvvetten daha büyük bir kuvveti cisme uygulamak gerekir.

4. Limit hız nedir? Kısaca açıklayınız.

  • Cevap: Cismin hızı arttıkça havanın uyguladığı direnç kuvveti de artar ve öyle bir an gelir ki, hava direnç kuvveti cismin ağırlığına eşit olur. Bu durumda cismin üzerinde ki net kuvvet sıfır olduğundan cisim sabit hızla hareket etmeye başlar bu hıza limit hız denir.

5. Bir boyutta sabit ivmeli harekete günlük hayatta karşılaştığımız olaylardan örnekler veriniz.

  • Cevap: Her türlü elektro manyetik dalga olayı- yani ışıma, potansiyel fark oluşumu ve vücuttaki sinir sistemindeki elektrik iyonların ilk hareketi- sabah uyandığında yukarı kalktığındaki hareketin.. Lavaboda ki suyun yukarı doğru çıkması yada düşerken ki hareketi.. Servisin otobüsün durması hızlanması yavaşlaması… Kaleminin yere düşmesi basketbol topunun fırlatılma ani sevdiğine baktığında kalbinden akan kan seviyesinin hızlanması ve benzeri bir çok şey.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Tutku Yayıncılık Sayfa 115 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!