Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Geçmişten günümüze atom kavramıyla ilgili düşünceler nasıl değişmiştir?

“Geçmişten günümüze atom kavramıyla ilgili düşünceler nasıl değişmiştir?” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Geçmişten günümüze atom kavramıyla ilgili düşünceler nasıl değişmiştir?

Geçmişten günümüze atom kavramıyla ilgili düşünceler nasıl değişmiştir?

  • Cevap: Geçmişten günümüze atom modelleri hakkında bilgi için. MÖ 400’lü yıllar… Araştırmayı seven, zeki bir insan… Atomların varlığından bahsetmiş, bu düşüncenin ardından çeşitli atom modelleri geliştirilmiş ama bu modellerin bir kısmı bugün terkedilmiştir. Ancak onların terk edilmiş olması, o bilim insanlarının iyi düşünmediği anlamına gelmez. Bilim insanları, eski çağlardan günümüze kadar gözle görülemeyen atomlar hakkında deneyler yapmışlar ve atom hakkında elde ettikleri bilgileri açıklamak için çeşitli modeller ortaya koymuşlardır. Atom hakkında ortaya konan her yeni model, bir önceki modelin eksikliğini gidermiş, atom hakkında yapılan yeni deneyleri açıklayamayan modelin yerine de yeni bir model geliştirilmiştir. Bugün geçerli bazı modeller gelecekte yerini başka modellere bırakabilir. Ancak günümüzde kabul edilen model, bugünkü atom hakkındaki problemleri çözmektedir. Eski model otomobilleri işimizi gördüğü sürece kullanabildiğimiz gibi bazı eski atom modelleri ile birçok olgu açıklanabildiğinden hâlen kullanılabilmektedir. Örneğin iyon oluşumu “Bohr Atom Modeli” ile açıklanabilmektedir.

Alton Atom Modeli: Maddeleri çok küçük yapı taşlarının topluluğu halinde bulunduğu fikrini ileri sürdü
Thomsen Atom Modeli: Atom modellerini üzümlü keke benzetmiştir.
Rutherford: Güneş sistemine benzeyen atom modelidir.
Bohr Atom Modeli: Güneş sistemine benzer bir yapıdadırlar.  (her hangi bir enerji seviyesinde elektronla
Elektron Bulutu Modeli: Gerçeğe en yakın atom modelidir.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 146 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!