Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Sınıfta gruplar oluşturunuz. Etrafınızda gözlemlediğiniz bağıl hareketlerle ilgili araştırma başlıklarını belirleyiniz.

“Sınıfta gruplar oluşturunuz. Etrafınızda gözlemlediğiniz bağıl hareketlerle ilgili araştırma başlıklarını belirleyiniz.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Sınıfta gruplar oluşturunuz. Etrafınızda gözlemlediğiniz bağıl hareketlerle ilgili araştırma başlıklarını belirleyiniz.

Soru: Sınıfta gruplar oluşturunuz. Etrafınızda gözlemlediğiniz bağıl hareketlerle ilgili araştırma başlıklarını belirleyiniz.

  • Cevap: 

Bağıl hareket: bağıl hareket birbirleriyle etki içerisinde olmayaniki hareketlinin birbirine göre durumuna denir. Bağıl hareket bir arabanın diğer arabaya göre hızını ve yönünü gözlemlemek için kullanılır. Bağıl hareket kişiye (gözlemciye) bağlı olduğundan dolayı bağıl hareket denmiştir. Özneldir, kişiden kişiye değişir (kişi = gözlemci ). Bağıl hareketi hesaplayabilmek için gözlenen ve gözlemcinin bileşkesini almamız gerekir.

Örnek: Sudaki bir kişi ile su kenarındaki bir kişinin birbirine göre durumu. İki arabanın birbirine göre hızı ,durumu ..vs. dünya ile ayın birbirine göre durumu , sabit bir evin ile hareketli bir motorun birbirine göre durumu, hareketli bir otobüs ile duraktaki bir kişinin birbirine göre durumu.

Bileşik hareket: birden fazlsa hareketlinin birbirine etkilerinden dolayı hareketlilerin aldığı pozisyonun sonucundaki bağıl harektlerinin hesaplandığı olaya bileşik hareket denir. bu harekete örenk olarak akıntı ile yüzücü en klasik örnektir. bu harekette akıntı ile yüzücü aynı yönde ise toplanır farklı yönde ise çıkartılır sonrada akıntı da yüzen birden fazla yüzücünün birbirine göre durumları vs. gibi örnekler vererek bağıl hareketi kullanmamız ister.

Örnek: Nehirde yüzüyen yüzücü  (akıntı , yüzücü ). Havada uçan bir uçak  ( uçak , hava ), toprak kayması olurken ,( toprak , kayan kısımdaki hareketli nesneler ) tekne ya da geminin suda iken suyun akıntısı ile havanın akıntısına karşı durumları (tekne- rüzgar , tekne- su).

11. Sınıf Fizik Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 37 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!