Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 134

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 134 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 134

Atmanın Farklı Ortamlardan Geçişi

Birim uzunluktaki kütleleri farklı bir yaydan diğerine geçen atmanın fiziksel özelliklerinde değişme meydana gelir.

Aynı maddeden yapılmış farklı kalınlıkta iki yay birleştirildikten sonra yaylardan birinde atma oluşturulduğunda yayların birleşme noktasına gelen atmanın bir kısmı diğer yaya iletilir, bir kısmı yansır.

İnce (hafif) bir yaydan kalın (ağır) bir yaya Şekil 3.18: a’daki gibi baş yukarı gönderilen atma, birleşme noktasına geldiğinde bir kısmı kalın yaya geçerken bir kısmı da yansır (Şekil 3.18: b). İletilen atma gelen atma ile aynı genlik yönüne sahip olacak şekilde baş yukarı olarak yoluna devam eder. Yansıyan atma ise baş aşağı yansır.

• Enerjinin korunumu yasasına göre gelen atmanın enerjisi, iletilen ve yansıyan atmaların enerjileri toplamına eşittir. Atmanın genliğini belirleyen önemli değişkenlerden biri de enerji olduğundan gelen atmanın genliği yansıyan ve iletilen atmaların genliğinden büyük olur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!