Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 141

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 141 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 141

3.3.1. Su Dalgalarının ilerleme Yönü, Dalga Tepesi ve dalga Çukuru Kavramları

Durgun suya atılan küçük bir taşın, su yüzeyine düşen yağmur tanelerinin (Görsel 3.16) ya da seyir hâlindeki geminin hareketinin (Görsel 3.17) su yüzeyinde meydana getirdiği şekil değişikliğine su dalgası denir.

Su dalgaları, mekanik dalgalar olup hem enine hem de boyuna dalga özelliği gösterir. Su yüzeyinde oluşan bu dalgalar suyun alt tabakalarında hissedilmez. Okyanus, deniz ve göllerin derinliklerindeki yaşam yüzeyde oluşan bu dalgalardan etkilenmez.

Su dalgaları üzerindeki en yüksek noktaya dalga tepesi, dalga üzerindeki en alt noktaya dalga çukuru denir (Şekil 3.24).

Su dalgaları, camdan yapılmış ve üzerinde aydınlatması bulunan dalga leğenlerinde incelenir. Dalga leğeninde oluşturulan doğrusal dalgaların üzerine ışık tutulduğunda dalga tepeleri ışığı toplarken dalga çukurları dağıtır. Bu nedenle dalga leğeninin altına yerleştirilen perde üzerinde dalga tepeleri aydınlık çizgiler, dalga çukurları da karanlık çizgiler şeklinde görülür (Şekil 3.25).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!