Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 138 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138

“Atmaların karşılaşması” deneyinde görüldüğü gibi birbirine doğru hareket eden iki atmanın karşılaşıp bileşke atma oluşturmasına girişim denir. Atmaların genlik yönleri aynı ise girişim sırasında oluşan bileşke atmanın genliği, atmaların genliklerinin toplamı kadar olur. Atmaların birbirini güçlendirecek şekilde girişim yapmasına yapıcı girişim denir (Şekil 3.20). Birbirine doğru yaklaşan atmaların genlikleri zıt yönlü ise girişim sırasında oluşan bileşke atmanın genliği atmaların genliklerinin farkı kadar olur. Atmaların birbirini zayıflatacak şekilde girişim yapmasına yıkıcı girişim denir (Şekil 3.21).

Atmanın sabit ve serbest uçtan yansıması sırasında girişim olayı gerçekleşir. Sabit uca ulaşan bir atmanın yarısı yansıdığında üstte kalan kısımla altta kalan kısım simetrik ise yay üzerinde bir an için atma gözlenmez (Şekil 3.22).

Serbest uca gönderilen atma yansırken atmanın ilerleyen ve yansıyan kısımları aynı tarafta olacağı için yapıcı girişim gerçekleşir (Şekil 3.23). Bu durumda serbest uç, bileşke atmanın genliğinin seviyesine çıkar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!