Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 137

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 137 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 137

3.5. DENEY

Deneyin Adı: Atmaların karşılaşması
Deneyin Amacı: Atmaların karşılaşması durumunda meydana gelebilecek olayların gözlemlenmesi
Deneyde Kullanılan Araçlar

• Sarmal yay
• Masa kıskacı
• Metal çubuk
• Plastik halka
• İkili bağlama parçası

Masa kıskacım masaya sabitleyerek metal çubuğu kıskaca Şekil-I’deki gibi yerleştiriniz. İkili bağlama parçasını kullanarak ince yayın bir ucunu metal çubuk üzerine sabitleyiniz. Masanın diğer tarafına geçip yayın boşta kalan ucunu elinizle çekerek yayı geriniz.

Deneyin Yapılışı

1. Adım: Şekil I’deki yayda baş yukarı bir atma oluşturunuz. Atma engele yaklaşırken yeniden baş yukarı bir atma oluşturunuz. Bir süre sonra sabit uçtan yansıyan atmayla oluşturduğunuz ikinci atma üst üste geldiğinde oluşan bileşke atmanın şeklini ve atmaların birbiri içinden geçtikten sonraki hareketini gözlemleyiniz.

2. Adım: İkili bağlama parçasını metal çubuktan ayırarak bir ucuna halka takılmış yayı Şekil-II’deki gibi metal çubuğa geçiriniz. Yayda baş yukarı bir atma oluşturunuz. Atma engele yaklaşırken yeniden bir atma oluşturunuz. Bir süre sonra serbest uçtan yansıyan atmayla oluşturduğunuz ikinci atma üst üste geldiğinde oluşan bileşke atmayı ve atmaların birbiri içerisinden geçtikten sonraki hareketini gözlemleyiniz.

Sonuç ve Değerlendirme

Deneyin 1 ve 2. adımlarındaki gözlemlerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:

1. adımda oluşturduğumuz atma, engele yaklaşırken yeniden bir atma oluşturduk ve bu iki atma üst üste geldiğinde oluşan bileşke atma dalga şekli gözlemledik. Atmalar birbirleri içerisinden geçerken dalga şekillerinin birbirini etkilediği görülebilir. Bileşke dalga şekli, her iki dalga şeklinin toplamının birleşmesiyle oluşur. Bu da, atma dalga şekillerinin birbirleriyle etkileşime girebileceğini gösterir.

2. adımda da aynı şekilde, oluşturduğumuz atmaların birbiriyle etkileşimi gözlemlenmiştir. Serbest uca gönderdiğimiz atma ile engele yaklaşırken yeniden bir atma oluşturduk ve bu iki atma üst üste geldiğinde bileşke dalga şekli gözlemledik. Atmaların birbiri içerisinden geçerken dalga şekilleri birbirlerini etkiledi ve bileşke dalga şekli, iki dalga şeklinin toplamının birleşmesiyle oluştu. Bu da, atma dalga şekillerinin birbirleriyle etkileşebileceğini ve birleşebileceğini gösterir.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 137 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!