Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 85

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 85

Gazların Basıncı

Gazların belirli bir hacmi ve şekli yoktur. Gazlar içerisine konulduğu kabı homojen bir şekilde tamamen kaplar. Bu nedenle gazın hacmi ve şekli, kabın hacmi ve şekliyle aynı olur. Gaz molekülleri arasındaki boşluk fazla olduğu için gazlar sıkıştırılabilir.

Açık Hava (Atmosfer) Basıncı

Dünya’nın çevresinde bulunan kilometrelerce kalınlıktaki gaz kütlesinin ağırlığından ve gaz moleküllerinin sahip olduğu kinetik enerjilerinden dolayı oluşan basınca açık hava basıncı denir. Açık hava basıncı P0 sembolüyle gösterilir. Yer yüzeyinden yukarı çıkıldıkça atmosferdeki gaz molekülleri seyrekleştiği için açık hava basıncı azalır.

Açık hava basıncı atmosferdeki gazların ağırlığından oluştuğu hâlde basıncın yönü sadece aşağı doğru değildir. Açık hava basıncı, cisimlerin yüzeyindeki her noktaya dik olarak etki eder. Bir kâğıt yeryüzüne yatay olarak gerildiğinde açık hava basıncının yönü sadece aşağı doğru olsaydı kâğıt yırtılırdı. Ancak kâğıdın alt ve üst yüzeylerine etki eden açık hava basıncı eşit olduğu için kâğıt yırtılmaz.

Barometre

Açık hava basıncını ölçen alete barometre denir (Görsel 2.15). Barometreyi bulan kişi İtalyan bilim insanı Evangelista Torricelli’dir (İvengelista Toriçelli) (1608-1647).

Deniz seviyesinde ve 0 oC sıcaklıkta 1 m yüksekliğindeki cıva dolu bir cam tüp, ters çevrilip yine içi cıva dolu bir kaba daldırıldığında (Şekil 2.19) tüp içerisindeki cıva seviyesi bir miktar düştükten sonra dengeye gelir. Kaptaki cıvanın üst yüzeyi ile cam tüpteki cıvanın üst yüzeyi arasındaki fark 76 cm olarak ölçülür.

Açık havanın kaptaki cıvanın üst yüzeyine uyguladığı basınç (P0) 76 cm yüksekliğindeki cıva sütununun uyguladığı basınca eşittir. Bu durumda 0 oC sıcaklığında ve deniz seviyesindeki açık hava basıncı P0 = 76 cm-Hg = 760 mm-Hg olarak ölçülmüştür (Hg cıvanın sembolüdür.). Ölçülen bu değere özel olarak 1 atmosfer basıncı da (Atm) denir.

Atmosfer basıncının etkisini göstermek için yapılan Magdeburg (Magdebur) yarım küreleri deneyinde iki yarım küreden birine metal musluk takılmıştır (Görsel 2.16). Yarım küreler birleştirilip musluktan vakum pompası yardımı ile hava vakumlanmış ve musluk kapatılmıştır. Atlar, küreyi zıt yönlerde çekerek ayırmaya çalışmış ancak başarılı olamamıştır. Kürenin içerisinden hava çekildiği için iç kısımda basınç azalmış, açık hava basıncı içerideki basınçtan büyük olduğu için birleştirilen yarım kürelerin ayrılmasına engel olmuştur.

Günlük hayatta kullanılan ve camlara tutturulan vantuzların çalışma şekli de vantuz içindeki iç ve dış basıncın farklı olması ilkesine dayanır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!