Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 291

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Fen Lisesi Sayfa 291 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 291

Plazma

Plazma maddenin 4. hâlidir. Yüksek sıcaklık ve basınç altında gazın iyonize olmuş hâline plazma denir. Plazma teknolojisi ile ilgili çalışmalar 1960’larda başlamış ve ilk örnek 1964’te üretilmiştir. İlk ticari ürün 1990’larda Japonya’da piyasaya çıkmıştır. Plazma teknolojisinin esası piksele dayanır. Pikseller de alt piksellerden oluşur. Ekranı oluşturan her bir alt piksel kırmızı, yeşil ve mavi renklerden birisini yayan mikroskobik floresanlar gibi davranır. Bu alt piksellerin ışık yoğunlukları değiştirilerek farklı renk tonları elde edilir. Plazma ekranlarda (Görsel 6.1.14) iki cam ekran arasında neon ve xenon gazları vardır. Bu gazlara elektrik verildiğinde gazlar plazma hâline geçer ve etrafa ultraviyole (morötesi) ışınlar yayar. Morötesi ışık da hücrelerdeki fosforu harekete geçirip hücrelerin görünür ışık yaymasını sağlar. Plazma ekranlar, LCD ekranlarla yaklaşık aynı oranda güç tüketir. Plazmalarda bir pikselin aydınlanması için tek bir plazma hücresinin çalışması yeterlidir. Siyah görüntü o hücrenin sönmesi ile sağlandığından siyah renkler gerçeğe çok yakındır. Bununla birlikte siyah rengin bulunduğu hücreler çalışmadığı için belirli oranda enerji tasarrufu sağlanmış olur. Hücrenin ışık şiddeti, kullanılan enerji ile doğrudan ilişkili olduğundan hücre içinden ekrana yansıyan ışığın şiddeti ayarlanarak enerji tüketimi azaltılmış olur. Plazma ekranlarda hücrelerin yaydığı ışığın şiddetinde belirli bir zaman sonra azalmalar meydana gelmektedir. Bu sorun, hücreye ışık şiddetini sağlayan iyonize gazın etkisinin azalması ile oluşmaktadır. Bu özellik nedeniyle plazma ekranlar yaklaşık olarak 60 000 saatlik bir ömre sahiptir.

BİLGİ

1936 yılında Macar mühendis Kalman Tihanyi (Kalman Tihani) plazma ekran fikrini ortaya atmıştır. Ancak ilk plazma ekran bu fikrin ortaya atılmasından 28 yıl sonra 1964 yılında üretilebilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Üretilen bu ekran yalnızca bilgisayar monitörlerinde kullanılmıştır. Televizyon ekranlarında plazma ilk defa 1970 yılında kullanılmıştır.

ARAŞTIRMA

1. LCD ve plazma teknolojilerinin çalışma prensipleri ile ilgili araştırma yapınız. Elde ettiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınız ile paylaşınız.

  • Cevap:

LCD (Liquid Crystal Display) teknolojisi, sıvı kristallerin optik özelliklerinin kullanılarak oluşturulur. LCD ekranlar, sıvı kristallerin elektrik alan etkisiyle farklı pozisyonlarda düzenlendiği bir tabakadan oluşur. Işık kaynağı, arka panelin arkasındadır ve sıvı kristallerin polarize ışığı geçirme özelliği, piksellerin açık veya kapalı durumda kalmasını sağlar.

Plazma teknolojisi ise, bir gazın elektrik akımı etkisiyle iyonlaşması sonucu oluşan plazma hücrelerinden oluşur. Plazma ekranlar, bir cam panel ve ardında yüz binlerce küçük hücrelerden oluşan bir tabakadan oluşur. Her bir hücre, kırmızı, yeşil ve mavi renkler için ayrı ayrı kontrol edilebilen üç fosfor katmanı içerir. Elektrik akımı, plazma hücrelerindeki gazın iyonlaşmasına neden olur ve bu da fosforların ışık yaymasıyla renkli bir görüntü oluşmasını sağlar.

2. Sınıf içerisinde paylaşılan LCD ve plazma ile ilgili bilgilerden yola çıkarak fizik bilimi ile görüntüleme teknolojileri arasındaki ilişkiyi yorumlayınız.

  • Cevap:

Hem LCD hem de plazma teknolojileri, fizik prensiplerine dayanır. LCD ekranlar, sıvı kristallerin polarize ışık geçirme özelliklerinden faydalanır ve elektrik akımı kullanarak kristallerin düzenini kontrol eder. Bu, ışık kaynağından geçen ışığın piksellerin açık veya kapalı durumunda kalmasını sağlar. Plazma ekranlar ise, gazın iyonlaşması sonucu oluşan plazma hücrelerinden oluşur. Her bir hücre, kırmızı, yeşil ve mavi renkler için ayrı ayrı kontrol edilebilen üç fosfor katmanı içerir. Elektrik akımı, plazma hücrelerindeki gazın iyonlaşmasına neden olur ve bu da fosforların ışık yaymasıyla renkli bir görüntü oluşmasını sağlar.

Fizik prensipleri, LCD ve plazma teknolojilerinin yapısını, çalışma prensiplerini ve sonuçta ekranlarda görüntü oluşturmayı mümkün kılar. Bu teknolojiler, ışığın optik özelliklerini kullanarak renkli görüntüler üretir. LCD ve plazma teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanımı, fizik alanındaki keşif ve ilerlemelerin bir sonucudur.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 291 Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!