Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 290

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Fen Lisesi Sayfa 290 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 290

6.1.2. LCD VE PLAZMA TEKNOLOJİLERİ

LCD (Sıvı Kristal Ekran)

LCD’nin açılımı “Liquid Crystal Display”dir (Sıvı Kristal Ekran). LCD teknolojisinde sıvı kristaller kullanılır. 1888 yılında Avusturyalı bilim insanı Friedrich Reinitzer (Fridrih Raynitzar), kolesteril benzoat isimli madde üzerinde çalışmalar yaptığı sırada, bu maddenin iki farklı erime sıcaklığına sahip olduğunu keşfetti. İlk erime sıcaklığında madde ne tam olarak katı ne de tam olarak sıvıydı.
Katı ve sıvı arası kimyasal özelliklere sahip, bir katı kadar düzenli olmayan ama belli bir derecede dizilişe sahip olan maddelere sıvı kristal madde denir. Sıvı kristallerin en önemli özelliği içerisinden geçen ışınları istenilen doğrultuda yönlendirebilmesidir. Böylece görüntünün kısa mesafelerde ekran üzerine düşürülmesi sağlanır. LCD panellerin görüntü oluşturma sistemi, bazı katmanların üst üste getirilmesiyle sağlanır (Görsel 6.1.12). Bu katmanlar arkadan öne doğru

• yansıtıcı ayna
• polarize film ve cam filtre
• negatif elektrot
• sıvı kristal katman
• pozitif elektrot
• cam filtre ve polarize film şeklinde sıralanır.

Işık, ilk yatay polarize film ve cam filtre sisteminden geçerken filmin özelliğine göre polarize olur. Ardından elektrik akımı ile kutuplanmış sıvı kristal moleküller ışığa yön vererek polarizasyonunu değiştirir. Çıkış kısmında bulunan diğer polarize film, ışık ile aynı polarizasyon yönüne sahip ise ışık diğer tarafa geçer. Eğer aynı kutuplanmaya sahip değilse ışık engellenir veya zayıflatılır. Renkli LCD’lerde her piksel 3 alt pikselden oluşur. Bu alt pikseller kırmızı, mavi ve yeşildir. Bu alt piksellerin her biri 256 farklı renk tonu taşır. Az yer kaplamaları, düşük enerji tüketimleri ve katot ışınlı tüplere göre yok denecek kadar az radyasyon yaymaları LCD teknolojisinin avantajlarıdır. Bu nedenlerle LCD’ler bilgisayar ekranları ve televizyonlarda (Görsel 6.1.13) yoğun olarak kullanılmaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 290 Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!