Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 298

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Fen Lisesi Sayfa 298 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 298

6.2.4. GÜNEŞ PİLLERİ

Güneş pilleri, üzerlerine düşen ışık enerjisini iç fotoelektrik (fotovoltaik) etkileşim sonucunda elektrik enerjisine çeviren sistemlere denir (Şekil 6.2.4). Güneş pili fotovoltaik pil olarak da adlandırılır. Güneş pillerinde yarı iletken maddeler kullanılır. Diyotların çalışma prensibine benzer bir yöntemle çalışır. Güneş pilleri N ve P tipi tabakaların üst üste getirilmesi ile elde edilir.

Tabakalar üzerine güneş ışığı düştüğünde ışığın enerjisi ile N tabakasından P tabakasına elektron geçişi sonucu elektrik akımı meydana gelir.

Fotovoltaik hücre, üzerine düşen güneş ışığının enerjisini doğrudan elektrik enerjisine çeviren yarı iletkendir. Bir fotovoltaik hücre, boyut olarak çok küçüktür. Birden fazla sayıda güneş pili birbirine paralel ya da seri bağlanarak bir yüzey üzerine monte edilir. Bu yapıya güneş pili modülü ya da fotovoltaik modül adı verilir. Gerekirse bu modüller birbirine seri ya da paralel bağlanarak fotovoltaik bir dizi oluşturulabilir.

Türkiye, coğrafi konumu bakımından güneş enerjisi kullanımının uygun olduğu bir ülkedir. Türkiye’nin birçok bölgesinde kurulmaya başlanan güneş tarlaları ile enerji gereksiniminin bir kısmı karşılanmaktadır (Görsel 6.2.5). Bu durum Türkiye’nin enerji bakımından dışa bağımlılığını azaltmaya hizmet eder. Ülke ekonomisine ciddi katkıları vardır. Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli ve bu potansiyelin coğrafi bölgelere göre değişimi Tablo 6.2.1’de gösterilmiştir.

Güneş pilleri 1958’lerden beri kullanılmaktadır. Bu piller bugün neredeyse hayatin her alanına girmiş bulunmaktadır. Güneş enerjisi ve pilleri; park, bahçe, sokak ve otopark aydınlatmalarında, trafik işaret levhalarında, sıcak su üretiminde, hesap makinelerinde, saatlerde, evlerde elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasında, deprem ve hava gözlem istasyonlarında, billboardların (duyurumluk) aydınlatılmasında, cep telefonlarının şarj edilmesinde, GSM vericilerinin, radyo istasyonlarının, yapay uyduların ve güneş arabalarının enerji ihtiyacının giderilmesinde kullanılmaktadır.

UYGULAMA 3

Güneş pillerinin çalışma ilkelerini açıklayınız.

  • Cevap: Güneş pilleri, güneş ışığından elde edilen ışık enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür. Güneş pillerinin temel yapısı, iki ince silisyondan oluşan bir yarı iletken p-n birleşimidir. Güneş ışığı, silisyondaki elektronları yükseltir ve bir elektronun p-n birleşimini aşmasına neden olur. Bu elektronlar, bir elektrik alanı tarafından toplanır ve elektrik devresinde bir akım üretir.

ARAŞTIRMA

Ülkemizde kurulan güneş tarlalarını araştırınız. Güneş pillerinin günümüzdeki ve gelecekteki yerini arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Ülkemizde birçok güneş tarlası kurulmuştur. Örneğin, 1 MW kapasiteli bir güneş tarlası, Tuzla, İstanbul’da kurulmuştur ve yılda yaklaşık 1,4 milyon kWh elektrik üretir. Güneş pilleri, düşük bakım maliyetleri ve uzun ömürleri nedeniyle giderek popüler hale gelmektedir. Gelecekte, güneş pilleri dünya genelinde enerji üretiminde önemli bir rol oynayacak gibi görünmektedir. Güneş pilleri, çevre dostu bir enerji kaynağı olarak kabul edilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının arasında yer alır.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 298 Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!