Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 104

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 104 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 104

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Bu bölümde su dalgalarında kırınım olayının dalga boyu ve yarık genişliği ile ilişkisi belirlenecek, su dalgalarında girişim olayı deney ve simülasyonlar yardımıyla açıklanacaktır. Işığın çift yarıkta girişimine ve tek yarıkta kırınımına etki eden değişkenler deney ve simülasyonlar yardımıyla belirlenecektir. Bu iki olaydan yola çıkılarak ışığın dalga doğası hakkında çıkarımlar yapılacaktır. Son olarak Doppler olayının etkileri ışık ve ses dalgalarından örneklerle açıklanacaktır.

Yazın kıyıya vuran dalgaları izlemek, denizin içindeyken kendini kumsala doğru ilerleyen dalgalara bırakmak, yine dalgaları kullanarak sörf yapmak birçok insan için keyif verici aktivitelerdendir. Ancak dalgalar, her zaman bu kadar keyif verici olmayabilir. Depremler, volkanik hareketler, zemin kaymaları, meteor çarpmaları gibi olaylar sonucunda deniz ve okyanuslara aktarılan enerji, hızı 900 km/h’e ulaşan devasa dalgalar oluşturabilmektedir.

Çok büyük yıkımlara yol açan bu tür dalgalar, tsunami olarak adlandırılır. Zayıf bir tsunami bile kıyılarda ve sığ sularda şiddetli akıntılar oluşturarak limanlarda ve küçük tekne barınaklarında hasarlara yol açabilir.

Araştırmalar, tsunaminin günün herhangi bir saatinde gerçekleşebileceğini göstermektedir. Yansıma ve kırınım sonucunda dalgalar, okyanuslardan kıyılara ulaşmakta ve tonlarca kütleli kayaları kıyı şeridinden metrelerce içeri taşımaktadır.

Bilim insanları, tsunaminin yol açtığı zararları en aza indirmek amacıyla araştırmalara devam etmekte, okyanuslara kıyısı olan ülkeler için erken uyarı sistemi ve dalgakıran modelleri geliştirmektedir. Japonya, karada olduğu gibi denizde de birçok depremle karşılaşmaktadır. Bilim insanları ve mühendisler, Japonya’da olası bir tsunamiye karşı yerleşim yerlerini korumak için dev bir dalgakıran projesi hazırlamaktadır. Tsunami dalgakıranları, rüzgâr dalgalarının yanı sıra tsunamileri de sönümleyerek koruma alanlarının zarar görmesini engelleyen görkemli boyutlara sahip deniz yapılarıdır.

HAZIRLIK SORULARI

Tsunamiler nasıl meydana gelir?

  • Cevap: Tsunamiler, genellikle deniz tabanındaki depremler, volkanik patlamalar veya meteor çarpmaları gibi büyük enerji salınımları sonucu oluşur.

Dalgaların genliği ile kıyı şeridinde meydana getirdiği etkiler arasında nasıl bir ilişki vardır?

  • Cevap: Dalgaların genliği arttıkça, kıyı şeridine verdikleri enerji ve potansiyel zarar da artar.

Yüksek genlikli dalgaların kıyı şeridine verdiği zararları en aza indirmek için dalgakıranların tasarımında nelere dikkat edilmelidir?

  • Cevap: Dalgakıranların tasarımında, dalga yüksekliği, enerjisi ve yönüne uygun dayanıklılıkta ve doğru konumda olmalarına dikkat edilmelidir.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 104 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!