Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 135

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 135 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 135

UYGULAMA » 4

Elektromanyetik dalga spektrumundaki dalgaların özelliklerinden bazıları aşağıda verilmiştir. Cümlelerin karşısındaki boşluklara uygun elektromanyetik dalganın ismini yazınız.

  • Cevap:

1. Uzaktan kumandanın led kısmından yayılır. (Kızılötesi ışın)
2. Hareket hâlindeki araçların hız tespitinde kullanılan radarlarda kullanılır. (Mikrodalga, radyo dalgaları)
3. Röntgen çekimlerinde kullanılır. (X ışınları)
4. Nükleer reaktörlerde radyoaktif maddelerin reaksiyonu ile açığa çıkar.  (Gama ışınları)
5. Göz için zararlı olabilecek etkilerini güneş gözlükleri engelleyebilir.  (Morötesi ışınlar)
6. Spektrumun en düşük enerjili elektromanyetik dalgasıdır. (Radyo dalgaları)
7. Kızılötesi ışınlardan daha yüksek, morötesi ışınlardan daha düşük enerjiye sahiptir. (Görünür ışınlar)

ARAŞTIRMA

Aşağıda verilen konulardan birini seçip araştırınız ve ulaştığınız bilgileri sunum yaparak arkadaşlarınızla sınıfta paylaşınız.

1. Elektromanyetik spektrumda yer alan elektromanyetik dalga çeşitlerinin günlük hayatta nerelerde kullanıldığını ve bu dalga çeşitlerinden teknolojide nasıl yararlanıldığını araştırınız.

  • Cevap: Elektromanyetik spektrumda yer alan elektromanyetik dalga çeşitlerinin günlük hayatta kullanım alanları çok çeşitlidir. Örneğin, radyo dalgaları radyo yayınlarında, mikrodalgalar mikrodalga fırınlarında, görünür ışık dalgaları aydınlatmada, X ışınları tıbbi görüntülemede kullanılır.

2. Erzurum’da inşa edilen Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) ve buraya kurulacak teleskobun özellikleri hakkında araştırma yapınız.

  • Cevap: Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG), astronomi araştırmaları için kullanılan modern bir gözlemevidir. Burada bulunan teleskoplar uzay gözlemleri yapmak için kullanılır.

3. Radyo teleskopları ve uygulamaları ile ilgili araştırma yapınız.

  • Cevap: Radyo teleskopları, uzaydan gelen radyo dalgalarını algılamak için kullanılan özel teleskop türleridir. Bu teleskoplar, uzaydaki gök cisimlerinin radyo dalgalarını incelemek ve gök cisimlerinden gelen sinyalleri kaydetmek için kullanılır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 135 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!