Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 154

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 154 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 154

4. Atomun Foton ile Uyarılması

Atoma gönderilen çok sayıda fotonun, atomun elektronları ile çarpışması sağlanarak atom uyarılabilir. Atomun fotonla uyarılması bazı şartlara bağlıdır.
• Atomun foton ile uyarılabilmesi için fotonun enerjisinin atomun enerji seviyelerinden birine eşit olması gerekir. Örneğin 2. uyarılma enerji seviyesi 6,67 eV olan cıva atomuna 7 eV enerjili foton gönderilirse atom uyarılmaz. Elektronları bu enerji seviyesine uyaracak foton, 6,67 eV enerji değerinde olmalıdır.
• Foton, atomu uyardığında fotonun tüm enerjisi atom tarafından soğrulur. Foton ya enerjisinin tamamını verip atomu uyarır ya da atomu uyaramaz ve sahip olduğu enerji seviyesi ile saçılır. Çünkü fotonun enerjisi bölünmez. Bir foton ancak bir elektron uyarabilir.
• Fotonun enerjisi, atomun iyonlaşma enerjisinden büyükse atom iyonlaştırılır ve uyarılmış olur. Örneğin iyonlaşma enerjisi 10,40 eV cıva atomuna 10,50 eV enerjili foton gönderilirse atom iyonlarına ayrılır. Diğer bir deyişle atomdan elektron koparılır. Bu durumda ışıma gerçekleşmez. Fotonda kalan 0,10 eV’luk enerji, atomdan koparılan elektrona kinetik enerji olarak aktarılır. Yine fotonun tüm enerjisi soğrulmuş olur.

Sezyum atomunun bazı uyarılma enerji seviyeleri şekilde verilmiştir.
Buna göre
a) Temel hâlde bulunan elektronu, 2. uyarılma enerji seviyesine çıkarmak için sezyum atomuna foton gönderildiğinde atom kaç farklı enerjide ışıma yapabilir?
b) Sezyum atomuna 4 eV enerjili foton gönderilirse fotonun enerjisi hakkında ne söylenebilir?

a) Sezyum atomunun 2. uyarılma enerji seviyesi 2,30 eV’tur. Bu durumda atoma 2,30 eV enerji değerinde foton göndermek gerekir.
Ek = 1,38 – 0 = 1,38 eV
El = 2,30 – 0 = 2,30 eV
Em = 2,30 – 1,38 = 0,92 eV
Bu durumda atom 3 farklı enerjide ışıma yapabilir.
b) Burada iki ihtimal vardır. Birincisi sezyum atomuna 4 eV enerjili foton gönderilirse atom iyonlaşabilir. İyonlaşma durumunda fotonun enerjisi soğrulur. Fotonun enerjisi kalmaz. İkincisi atom iyonlaşmaz, foton 4 eV enerji ile saçılır.

UYGULAMA » 10

Sezyum atomunun 1. uyarılma enerjisi, 2. uyarılma enerjisi ve iyonlaşma enerjisi sırasıyla 1,38 eV, 2,30 eV ve 3,87 eV’tur.
I. 2,20 eV enerjili elektron
II. 2,28 eV enerjili foton
III. 3,30 eV enerjili elektron
IV. 3,80 eV enerjili foton
Temel hâlde bulunan sezyum atomu yukarıda verilenlerden hangileri ile uyarılabilir?

  • Cevap: I ve III

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 154 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!