Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 214

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 214 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 214

UYGULAMA » 11

Öykü, bir güvenlik şirketi aracılığıyla evine şekillerde şematik gösterimi verilen bir alarm sistemi kurduruyor. Bir gün alarmın çaldığını duyan Öykü, evine hırsız girdiğini fark ederek polisi arıyor.
Verilen görseller incelendiğinde alarm sisteminin çalışma ilkesi ile ilgili
I. Fotoselin katoduna yüksek enerjili ışın düşürülüp fotoelektrik akımı oluşturulmaktadır.
II. Eve giren hırsız, ışık kaynağı ile fotosel arasına girerek fotoelektrik akımının oluşmasını engellemiş ve zilin çalmasına sebep olmuştur.
III. Eve giren hırsızdan yayılan kızılötesi ışınlar, fotosele düşerek metal yüzeyden elektron sökmüş ve fotoelektrik akımı oluşturarak alarmın çalmasına sebep olmuştur.
ifadelerinden hangileri doğrudur?

  • Cevap: I ve II

UYGULAMA » 12

Özdeş fotosellere düşürülen ve ışık şiddetleri ile dalga boyları tabloda verilen tek renkli K, L ve M ışınlarının fotosellerin metal yüzeylerinden elektron söktükleri bilinmektedir.

Buna göre

a) K, L ve M ışınlarının t sürede bu fotosellerin katotlarından söktüğü fotoelektron sayılarının nK, nL, nM arasındaki ilişki nedir?

  • Cevap: nL > nK = nM

b) K, L ve M ışınlarının fotosellerin katodundan söktüğü fotoelektronların maksimum kinetik enerjileri Ek, El, Em arasındaki ilişki nedir?

  • Cevap: EK > EM > EL

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 214 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!