Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 228

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 228 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 228

Çoğu insan, su altının sessiz olduğunu düşünür fakat su altında yaşayan canlıların bazıları iletişim kurmak, av aramak vb. sebeplerle ses dalgalarını kullanır.

Birçok farklı disiplinle ilgilenen İtalyan mucit Leonardo da Vinci (Leonardo da Vinçi) “Geminizi durdurur, uzun bir borunun bir ucunu suya sokar ve diğer ucunu kulağınıza koyarsanız sizden çok uzaktaki gemileri duyarsınız.” sözüyle gemilerin hareketinden dolayı suya yayılan titreşimlerin uzak mesafelerden duyulabildiğini ifade etmiştir.

Bir tüp şeklindeki ilk hidrofonların suya konan kısmı, ince bir zarla kaplıydı ve diğer ucu, gözlemci kulağı olarak kullanılıyordu. Bir mikrofonun havadaki ses dalgalarını algılamasına benzer şekilde bir hidrofon da su altındaki ses dalgalarını algılar.

Bu nedenle hidrofonlara su altı mikrofonları da denir. Günümüzde kullanılan hidrofonlar, su altı basıncındaki değişikliklere maruz kaldığında küçük bir elektrik akımı üreten piezoelektrik kristalleri ile çalışmaktadır.

Hidrofonlar, balıkların hareketini takip etmekten su altı volkanik faaliyetleri ve denizaltıların yerini belirlemeye kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır.

HAZIRLIK SORULARI

İlk hidrofon tasarımı nasıldır?

  • Cevap: İlk hidrofon tasarımı, 1914 yılında Amerikalı bir mühendis olan Paul Langevin tarafından yapılmıştır. Langevin, denizaltı savaşlarında düşman denizaltılarını tespit etmek için hidrofonları kullanmayı amaçlamıştır.

Hidrofonlar, ses dalgalarının hangi özelliği temel alınarak tasarlanmıştır?

  • Cevap: Hidrofonlar, ses dalgalarının basınç dalgalanmalarını algılayarak tasarlanmıştır. Su içindeki ses dalgalarının basınç değişimlerini kaydederek ses sinyallerini oluştururlar.

Hidrofonlar, sizce metinde belirtilen faaliyet alanlarının dışında başka hangi amaçlarla kullanılabilir?

  • Cevap: Hidrofonlar, metinde belirtilen faaliyetlerin dışında oşinografi araştırmaları, deniz biyolojisi çalışmaları, sualtı volkanlarının izlenmesi gibi birçok başka amaçla da kullanılabilirler.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 228 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!