Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 229

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 229 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 229

Teknolojik ürünler, günlük hayatın vazgeçilmez parçalarıdır. Günlük hayatta kullanılan birçok teknolojinin temelinde fizik bilimi vardır. Fizik biliminde gerçekleşen yeni keşifler, farklı bilim alanlarında kullanılan teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Farklı alanlarda ayrıntılı tanılama yapılmasını sağlayan cihazlara görüntüleme cihazları denir. Tıp, mühendislik, astronomi vb. bilim alanlarında görüntüleme cihazları sıklıkla kullanılmaktadır. Bu cihazların sürekli gelişmesi ile insanoğlu farklı bilim dallarında daha fazla bilgiye ulaşabilmektedir. Görüntüleme cihazlarının gelişimi, özellikle sağlık alanında hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Röntgen

Günümüzde kullanılan görüntüleme teknolojilerinin temelini oluşturan ve özellikle sağlık alanında çok önemli bir yeri olan X ışınları, Alman fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen tarafından 1895 yılında keşfedilmiştir. X ışınları, elektromanyetik dalgalardan biridir. Wilhelm Conrad Röntgen, hızlandırılmış bir elektronun bir metale çarpıp ivmeli hareket yapması sonucunda X ışınları ürettiğini bulmuştur. Bu keşifle aynı yıl, günümüzde kullanılanlara göre çok basit sayılabilecek bir röntgen cihazı üretilmiştir. Röntgen cihazından gönderilen X ışınları, gönderildiği bölgenin kalınlık, yoğunluk, atomik yapı vb. özelliklerine göre farklı miktarlarda kırınıma uğrayarak röntgen filmi üzerinde bir görüntü meydana getirmektedir. Görsel 6.1’de akciğer röntgen filmini inceleyen doktorlar görülmektedir.

Röntgen cihazları (Görsel 6.2), yüksek enerjili elektromanyetik dalga olan X ışınlarını kullandığından canlı dokular için zararlı olabilmektedir. Bu nedenle ancak doktor onayı ile röntgen çekimi yapılmalıdır.

MR (Manyetik Rezonans)

Güçlü manyetik alan üreten MR cihazları, canlıların organ ve dokularını görüntülemek için kullanılır. Cihazın ürettiği manyetik alan, organ ve dokularda bulunan su moleküllerinin içindeki protonları geçici olarak yönlendirir. Yönlendirilen protonlara daha sonra radyo dalgaları gönderilir. Radyo dalgalarının protonlardan yansıması sonucunda, bölgedeki proton yoğunluğuna bağlı olarak, bilgisayar tarafından su yoğunluğu tespit edilir ve dokunun görüntüsü oluşturulur. Görüntüyü inceleyen doktorlar, sağlıklı ve hastalıklı bölgeleri su yoğunluğuna bakarak tespit eder ve uygun tedavileri uygular. MR cihazları, düşük enerjili elektromanyetik dalga olan radyo dalgalarını kullandığından canlı doku hasarına neden olmamaktadır. Görsel 6.3’te bir kişinin MR cihazı kullanılarak elde edilmiş organ görüntüsünü inceleyen doktor görülmektedir.

PET (Pozitron Emisyon Tomografisi)

Pozitron emisyon tomografisi [PET (Görsel 6.4)], doku ve organların meta- bolik veya biyokimyasal işlevini ortaya çıkarmaya yardımcı olan bir görüntüleme cihazıdır. PET cihazı ile tarama yapılırken hastaya damar içi radyoaktif madde enjekte edilir ve bu maddenin vücut içindeki hareketleri izlenir. Maruz kalınan radyasyon miktarı az olduğu için radyasyonun olumsuz etkileriyle karşılaşılma riski düşüktür.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 229 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!