Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 230

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 230 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 230

PET taraması ile MR taramalarında ortaya çıkmayan metabolik anormallikler görüntülenebilmektedir. PET görüntüleri, MR görüntüleri ile birleştirilerek birleşik görüntüleme yapılmakta ve daha detaylı bilgilere ulaşılmaktadır. PET taraması; kanser, kalp rahatsızlıkları ve beyin bozuklukları dâhil olmak üzere çeşitli hastalıkların belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Tomografi (BT)

Günümüzde tomografi cihazları, bilgisayar yazılımları ile birlikte çalışmaktadır. Bu nedenle bu cihazlar, bilgisayarlı tomografi [BT (Görsel 6.5)] olarak adlandırılmaktadır. Temel olarak bu cihazlarda, röntgen cihazlarında olduğu gibi, X ışınları kullanılmaktadır. Bilgisayarlı tomografi cihazında röntgen cihazından farklı olarak tek bir X ışını değil, farklı açılardan bir dizi X ışını kullanılır. Farklı açılardan birden fazla ışın kullanılarak bilgisayar yardımı ile daha detaylı bir görüntüleme yapılmaktadır. Bilgisayarlı tomografi, tıpta özellikle travmalar sonucunda oluşan iç yaralanmaları hızlı bir şekilde belirlemek için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bilgisayarlı tomografi ile vücudun neredeyse tüm bölümleri görselleştirilebilmektedir. Bilgisayarlı tomografide kullanılan X ışınları, canlı dokular için zararlı olabilmektedir.

UYGULAMA » 1

Röntgen ve tomografi cihazlarının benzer ve farklı yönlerini açıklayınız.

  • Cevap: Röntgen ve tomografi cihazları, X ışınlarını kullanır. Tomografi cihazı röntgen cihazına göre daha yüksek çözünürlüğe sahip ve daha ayrıntılı görüntüleme yapmaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 230 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!