Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 231

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 231 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 231

Radar

Radar kelimesi [Radio Detection and Ranging (Redyo Detekşın end Rencing)], “radyo ile tespit etme ve mesafe belirleme” anlamına gelen İngilizce ifadenin baş harflerinden oluşmaktadır. Radar, elektromanyetik dalgaların yansıma özelliğini temel almaktadır. Radar tarafından yayınlanan radyo dalgaları veya mikrodalgalar, bir cisme çarpıp dönerek cismin konumu, hareket yönü ve hızı gibi niceliklerini belirlemektedir. Radarların farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Askerî ve sivil alanlarda kullanılabilen radarlar, hava radarları ve yer radarları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Özellikle meteoroloji radarları, hava durumunu takip etmekte önemli bir yere sahiptir. Radarlar, hava ve deniz trafiğini kontrol etmekte de kullanılmaktadır. Görsel 6.7’de polis tarafından araçların hızlarını kontrol etmek için kullanılan radar cihazı görülmektedir.

ARAŞTIRMA

Radarların tarihî gelişimini araştırınız. Ulaştığınız verileri bir sunum hazırlayarak sınıf içinde arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Radarların tarihî gelişimi, ilk radar sistemlerinin 20. yüzyılın başlarında geliştirilmesiyle başlamıştır ve radar teknolojisi zamanla askeri, denizcilik, hava taşımacılığı ve meteoroloji gibi birçok alanda kullanılmıştır.

UYGULAMA » 2

Sonar ve radarların çalışma prensiplerindeki ortak ve farklı yönleri açıklayınız.

  • Cevap: Sonar ve radar cihazları dalgaların yansıma ilkesine göre çalışmaktadır. Sonar cihazları ses dalgalarını, radar cihazları radyo ve mikrodalgaları kullanmaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 231 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!