Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 238

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 238 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 238

UYGULAMA » 2

Yarı iletkenlerin teknolojideki önemini günlük hayattan örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: Yarı iletkenlerden yapılan transistörler, günümüzde kullanılan elektronik cihazların en temel bileşenlerinden biridir. Diyotlar, alternatif akımı doğru akıma çevirmekten devre sinyallerini ayrıştırmaya kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

ARAŞTIRMA

Birçok elektronik cihazda elektronik devreler bulunur. Bu devrelerde kullanılan devre elemanlarının temel yapı taşı kumdur. Kumun elektronik devre elemanı hâline gelme sürecini araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz verileri bir sunum hazırlayarak sınıf içinde arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Kumun elektronik devre elemanı hâline gelme süreci, silisyum kristali oluşturma, bu kristali işleyerek yarı iletken haline getirme, yarı iletkenleri p-tipi ve n-tipi olarak işleme, ardından bu yarı iletkenleri birleştirerek transistörler, diyotlar ve mikroçipler gibi devre elemanlarına dönüştürme adımlarını içerir. Bu süreç, elektronik cihazların temel bileşenlerinin üretimini sağlar.

UYGULAMA » 3

LED’lerin kullanımlarına günlük hayattan örnekler veriniz.

  • Cevap: LED’ler ekranlardan mekân aydınlatmasına, araç farlarından kumandalara kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 238 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!