Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 239

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 239 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 239

Üzerine düşen ışık enerjisini fotoelektrik olayı sonucunda elektrik enerjisine çeviren sistemlere güneş pili denir. Güneş pillerine fotovoltaik pil de denmektedir. Güneş pilleri, P-N eklemlerinin üst üste konması ile elde edilir. Eklemlerin üzerine düşen ışığın, fotoelektrik olayı sonucunda, elektron koparması ile N ekleminden P eklemine doğru elektron geçişi olur. Güneş pilleri, fotovoltaik hücrelerden meydana gelmektedir. Şekil 6.3’te güneş pilinin yapısı gösterilmektedir.

İlk üretilen güneş pillerinin verimleri çok düşükken bilim insanlarının azimli çalışmaları sonucunda güneş pilleri gün geçtikçe daha verimli hâle gelmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası’na (GEPA) göre ülkemizin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2741,07 saat, ortalama yıllık toplam ışınım değeri metrekare başına 1527,46 kWh’tir. Ülkemiz, güneş enerjisi bakımından oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Artan enerji ihtiyacının karşılanması ile ilgili en önemli çözümlerden biri güneş enerjisidir. Yenilenebilir ve temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisinin kullanım alanı gün geçtikçe genişlemektedir. Güneş pilleri; haberleşme, deniz fenerleri, petrol boru hatları, güvenlik kameraları, elektrik dağıtımı, su dağıtımı, meteoroloji istasyonları, alarmlar, tarımsal sulama sistemleri vb. birçok alanda kullanılmaktadır.

UYGULAMA » 4

Güneş pillerinin çalışma prensibini açıklayarak kullanım alanlarına günlük hayattan örnekler veriniz.

  • Cevap: Güneş pilleri, P-N eklemlerinin üst üste konması ile elde edilir. Eklemlerin üzerine düşen ışığın, fotoelektrik olayı sonucunda, elektron koparması ile N ekleminden P eklemine doğru elektron geçişi olur. Güneş pilleri; haberleşme, deniz fenerleri, petrol boru hatları, güvenlik kameraları, elektrik dağıtımı, su dağıtımı, meteoroloji istasyonları, alarmlar, tarımsal sulama sistemleri vb. birçok alanda kullanılmaktadır.

ARAŞTIRMA

Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası’nı inceleyerek ülkemizdeki şehirlerin güneş enerjisi verimini karşılaştırınız. Elde ettiğiniz veriler ışığında güneş pillerinin günümüzdeki ve gelecekteki yerini arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası’na göre Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyali farklı bölgelerde değişkenlik göstermektedir. Bu verilere dayanarak, güneş enerjisi veriminin en yüksek olduğu bölgelerde güneş pillerinin daha yaygın kullanılması gerektiği ve güneş enerjisinin gelecekte Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynayabileceği konusunda bir tartışma yapabiliriz.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 239 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!