Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 243

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 243 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 243

MAGLEV trenlerinin çalışma prensibi 3 döngüye dayanmaktadır. 1. döngüde manyetik kuvvet yardımı ile tren dikey olarak raydan yaklaşık 12,7 cm yükseltilir. 2. döngüde tren yatay olarak uygun bölümde tutulur. 3. döngüde tren manyetik kuvvetin etkisi ile hareket ettirilir.

Parçacık Hızlandırıcılar

Yüklü temel parçacık demetlerini elektrik alanının yardımıyla hızlandıran ve manyetik alanın yardımı ile bir arada tutan gelişmiş sistemlere parçacık hızlandırıcı denir. Parçacık hızlandırıcılarda süper iletkenler yardımıyla yüksek hızlara çıkarılan temel parçacıklar çarpıştırılmaktadır. Daha sonra bu çarpışmalardan dedektörler yardımıyla elde edilen veriler analiz

dilmektedir. Parçacık hızlandırıcılarda elde edilen veriler; başta parçacık fiziği ve nükleer fizik alanlarında olmak üzere petrol ve gaz rezervlerinin belirlenmesi, nanoteknoloji, nükleer atıkların temizlenmesi, biyoteknoloji, gen bilimi, gıda sterilizasyonu, savunma sanayi vb. birçok alanda kullanılmaktadır.

Dünyanın en büyük ve güçlü parçacık hızlandırıcısı Large Hadron Collider [Larç Hedron Kolaydır (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı)], kısa ismi ile LHC, 10 Eylül 2008’de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinin (CERN) parçacık hızlandırıcı kompleksinde faaliyete başlamıştır. Görsel 6.17’de parçacık hızlandırıcı tüneli gösterilmektedir.

ARAŞTIRMA

MAGLEV trenlerinin avantaj ve dezavantajlarını araştırarak elde ettiğiniz verileri sınıf içinde arkadaşlarınız ile paylaşınız.

  • Cevap:

UYGULAMA » 2

Süper iletkenlerin kullanım alanlarını örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: Süper iletkenler; MAGLEV trenleri, parçacık hızlandırıcılar, MR cihazlarında kullanılmaktadır.

ARAŞTIRMA

Türk Hızlandırıcı Işınım Laboratuvarı (TARLA) hakkında araştırma yapınız ve elde ettiğiniz verileri bir sunum hazırlayarak sınıf içinde arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

Türk Hızlandırıcı Işınım Laboratuvarı (TARLA), hızlandırıcı bilimi üzerine bilimsel ve teknik araştırmaları teşvik etmek, araştırmacılara ve endüstriye “son teknoloji” yetenekler sunan çok amaçlı ve çok disiplinli bir araştırma altyapısıdır.

TARLA’da, iki ışın çizgisi ve beş deneysel istasyonla donatılmış lineer elektron hızlandırıcı, 40 Milyon Elektron Volt’a (MeV) kadar kinetik enerjiye sahip bir elektron ışını üretir. Bu ışın Serbest Elektron Lazer (SEL) ışık üretimi, Bremsstrahlung (gama radyasyon) ve ikincil parçacık deneyleri için kullanılır. Ayrıca, SEL ışığı, Pompa-Prob ve TUM sistemlerine entegre edilerek deneylerde de kullanılır. TARLA’nın ışık üretim yeteneği morötesinden orta-kızılötesine kadar ışık ve malzeme araştırmalarında yeni araştırma yolları açan geniş bir spektral yelpazeye yayılmıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 243 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!