Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 245

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 245 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 245

Nanobilim, 29 Aralık 1959’da fizikçi Richard Feynman’ın (Riçhırd Faynmın) Amerikan Fizik Derneğindeki toplantıda yaptığı “Altta Çok Yer Var” başlıklı konuşmasında bilim insanlarının atomları ve molekülleri yönlendirebileceği düşüncesini dile getirmesiyle başlamıştır.

Nanoboyutta maddeler çok küçüktür. Bu nedenle maddeleri bu boyutta çıplak gözle görmek imkânsızdır. Bilim insanları, nanoboyutta maddeleri görebilmek için 1981 yılında atomları tek tek görüntüleyebilen taramalı tünelleme mikroskobunu geliştirmiştir. Bu gelişme, modern nanobilimin başlangıcı sayılmaktadır.

Bir nanometre, metrenin milyarda birine karşılık gelmektedir. Boyutları 1 ila 100 nanometre arasında olan maddelerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini inceleyen bilim dalına nanobilim denir. Nanobilim alanında çalışan bilim insanları ve mühendislerin nanoboyutta ortaya koydukları yenilikçi teknolojiler ise nanoteknoloji olarak isimlendirilir.

Nanoteknoloji; fizik, kimya, optik, elektrik vb. alanlarda var olan maddelere kıyasla daha kullanışlı ürünler ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Fizik bilimi ile nanobilim ve nanoteknoloji arasında yakın bir ilişki vardır. Fizikteki gelişmeler, nanoteknolojiyi etkilerken nanoteknolojideki gelişmeler de fizik bilimine katkı sunmaktadır.

Nanobilimle sadece teknolojik ürünlerde değil doğada da karşılaşılmaktadır. Örneğin bir tür kertenkele olan gekonun ayak yapısı (Görsel 6.18), sürtünmesi az olan yüzeylerde bile rahatlıkla hareket etmesine olanak vermektedir. Bu durum, gekoların ayaklarında bulunan nanotüyler sayesinde mümkün olmaktadır. Kelebeklerin kanatlarındaki renkli bölgeler de nanoyapılar tarafından oluşturulmaktadır. Örümcek ağlarının sağlamlığı, ham maddesi aynı olmasına rağmen yünün şekerden daha sağlam olması, lotus çiçeğinin kendini temizleme özelliği nanoyapılarla açıklanmaktadır.

UYGULAMA » 1

Nanobilimin temel özelliklerini açıklayınız.

  • Cevap: Nanobilim, boyutları 1 ila 100 nanometre arasında olan maddelerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini incelemektedir.

UYGULAMA » 2

Fizik bilimi ile nanobilim ve nanoteknoloji arasındaki ilişkiyi örnekler vererek açıklayınız.

  • Cevap: Fizik bilimi ile nanobilim ve nanoteknoloji arasında yakın bir ilişki vardır. Fizikteki gelişmeler, nanoteknolojiyi etkilerken nanoteknolojideki gelişmeler de fizik bilimine katkı sunmaktadır. Örneğin geko kertenkelesinin ayak yapısı kullanılarak geko yapıştırıcısı üretilmiştir.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 245 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!