Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 248

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 248 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 248

Bu bölümde LASER ışınlarının nasıl elde edildiği açıklanacak ve teknolojideki kullanım alanlarına örnekler verilecektir.

NASA’nın yürüttüğü Apollo programı çerçevesinde Ay’ın yüzeyine 5 adet yansıtıcı ayna sistemi yerleştirilmiştir. İlk ayna sistemi, Apollo 11 astronotları tarafından 21 Temmuz 1969 yılında konumlandırıl- mıştır. Bu ayna sistemlerinin temel amacı, ışığı kullanarak Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi ölçmektir. Dünya’dan Ay’a gönderilen ışığın gidiş ve dönüş sürelerinin toplamının yarısı ile ışık hızı çarpılarak Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın hesaplanması mümkündür.

Bu fikir üzerine çalışmalar yapılırken ışığın uzak mesafelerde dağıldığı ve Dünya’dan gönderilen ışınların Ay yüzeyine ulaşmadığı fark edilmiştir. Bu nedenle sapması çok az olan, şiddetlendirilmiş bir ışın türü kullanılması zorunluluğu doğmuştur. Kullanılan ışığın tutarlı, yönlendirilmiş, odaklı ve yüksek enerjili olması sayesinde sapma miktarı azalacak ve daha hassas ölçüm yapılabilecektir. Bilim insanları, Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi hesaplayabilmek için bu özelliklere sahip LASER ışınlarını kullanmaktadır. 1969 yılından günümüze kadar sayısız ölçme deneyi yapılmış ve ölçmedeki hata miktarı giderek azalmıştır. Günümüzde Dünya ile Ay arası uzaklık, milimetrik hata payıyla ölçülebilmektedir.

Günlük hayatta karşılaşılan mesafelere nazaran Dünya ile Ay arasındaki mesafe çok büyüktür. Bu büyüklükte bir mesafeyi ölçmek için kullanılan güçlü LASER’lerden katrilyonlarca foton Ay yüzeyine gönderilse de bunların çok az bir kısmı Dünya’ya geri dönebilmektedir. Geri dönen az miktardaki ışın, yer teleskopları ile tespit edilip analiz edilerek Dünya ile Ay arasındaki mesafe ve Ay’ın karakteristik özellikleri hakkında bilgiler edinilmektedir. Güneş sistemindeki diğer gök cisimlerine de yüzey aynaları yerleştirilmesi ve ölçme alanının genişletilmesi projenin ilerleyen adımlarındandır.

HAZIRLIK SORULARI

Bilim insanları, neden şiddetlendirilmiş ışık kullanmak zorunda kalmıştır?

  • Cevap: Bilim insanları, şiddetlendirilmiş ışığı kullanarak daha hassas ölçümler yapmak ve uzak mesafelere daha etkili bir şekilde ulaşmak istemişlerdir.

Dünya’dan Ay’a gönderilen bir LASER ışınının gidiş-dönüş süresi yaklaşık 2,5 saniye ise Dünya ile Ay arası uzaklık yaklaşık kaç km’dir?

  • Cevap: Dünya ile Ay arasındaki mesafe, LASER ışınıyla ölçülürken yaklaşık olarak 384,400 kilometredir.

Dünya ile Ay arasındaki mesafe, LASER ışınıyla ölçülürken ölçmede hataya yol açabilecek faktörler nelerdir? Nedenleri ile açıklayınız.

  • Cevap: Dünya ile Ay arasındaki mesafenin LASER ışını ile ölçülmesinde hata kaynakları arasında atmosferdeki hava yoğunluğu, yüzeydeki yansıma ve dağınıklık gibi optik etkiler bulunabilir. Bu faktörler, ışığın yolculuğunu etkileyerek ölçüm hatasına neden olabilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 248 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!