Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 41

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 41 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 41

UYGULAMA » 3

Yarıçapları sırasıyla 2r, r, 3r ve eylemsizlik momentleri sırasıyla 2I, I, 3I olan X, Y ve Z dişlileri şekildeki gibi birbirine zincirle bağlanmıştır. X dişlisi sabit ~ açısal hız büyüklüğüyle döndürüldüğüne göre dişlilerin dönme kinetik enerjileri arasındaki ilişkiyi açıklayınız. (Sürtünmeleri ihmal ediniz.)

  • Cevap: Ez > Ey > Ex

ARAŞTIRMA

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan elektrikli ulaşım araçlarından bazılarında kullanılan kinetik enerji geri kazanım sistemi [KERS-Kinetic Energy Recovery System (Kinetik Enerci Rikaveri Sis- tım)] hakkında araştırma yapınız. Sistemin avantaj ve dezavantajları ile ilgili bir sunum hazırlayarak arkadaşlarınızla paylaşınız. Araştırma sonuçlarından hareketle tartışma ortamı oluşturunuz.

  • Cevap:

Araştırma Sonuçları:

KERS, araç frenlendiğinde ortaya çıkan kinetik enerjiyi depolamak için kullanılan bir sistemdir. Bu enerji daha sonra aracın ivmelenmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Avantajları:

  • Yakıt tasarrufu sağlar, çünkü enerji geri kazanılarak yeniden kullanılır.
  • Çevre dostudur, çünkü CO2 emisyonlarını azaltır.

Dezavantajları:

  • Ek ağırlık ve karmaşıklık ekler, bu da aracın başlangıçta daha pahalı olmasına neden olabilir.
  • Bakım ve onarım maliyetleri daha yüksek olabilir.

Tartışma: KERS teknolojisinin avantajları, çevresel ve ekonomik yararlarından dolayı bu sistemin kullanılmasını teşvik etmekte. Ancak, başlangıç maliyetlerinin ve potansiyel bakım zorluklarının bu teknolojiye olan talebi sınırlayıp sınırlamadığını tartışmak önemlidir.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 41 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!