Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 42

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 42 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 42

ETKİNLİK 2

Etkinliğin Adı: Onun Arabası Var
Etkinliğin Amacı: Boyut değişiminin eylemsizlik momenti üzerindeki etkisini açıklayabilme.
Araç Gereç: Kalem, kâğıt.

Yönerge: Aşağıdaki metni okuyunuz ve ihtiyaç duymanız hâlinde genel ağdan veri toplayarak etkinliği uygulama aşamalarına göre tamamlayınız. Etkinliği tamamladıktan sonra “Etkinliğin Değerlendirmesi” bölümünde verilen soruyu cevaplayınız.

Araçlarda lastiklerin takıldığı çember şeklindeki metal kısma jant denir. Jantlar, ilk bakışta estetik amaçlı kullanılıyor gibi görünse de aracın hareket etmesini sağlayan önemli parçalardan biridir.
Jantlarda ölçü birimi olarak inç (1 inç = 2,54 cm) kullanılır. Araç jantlarının boyutları 5 inç ila 18 inç arasında değişebilmektedir.
Araç sahipleri, zaman zaman estetik nedenlerle araçların fabrika çıkışında belirlenen jant boyutundan farklı boyutlarda jant kullanabilmektedir.

Özkan Bey, aracının jant boyutunu değiştirmek istemektedir. Farklı boyutlardaki jantların aracın ivme’ % • lenme süresi, yakıt tüketimi, fren mesafesi ve viraj performansı üzerindeki etkisini avantaj ve dezavantajları bakımından kıyaslayarak bir seçim yapmayı planlamaktadır.

Etkinliğin Uygulama Aşamaları

1. Farklı boyutta (daha küçük veya daha büyük) jant kullanılmasının aracın ivmelenme süresi, yakıt tüketimi, fren mesafesi ve viraj performansı üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini sebepleri ile açıklayınız.

  • Cevap: Daha büyük jantlar ivmelenmeyi yavaşlatabilir ve yakıt tüketimini artırabilir; ancak, viraj performansını ve yol tutuşunu iyileştirebilir. Küçük jantlar ise yakıt tüketimini azaltabilir fakat viraj stabilitesini düşürebilir.

2. Jant boyutunu değiştirmenin avantaj ve dezavantajlarını göz önüne alarak Özkan Bey’e jant boyutuyla (daha büyük veya daha küçük) ilgili öneride bulununuz. Önerinizi hangi ölçütlere göre yaptığınızı açıklayınız.

  • Cevap: Özkan Bey’e, dengeli bir sürüş deneyimi için fabrika çıkışlı jant boyutuna yakın bir seçim yapmasını öneririm; bu öneri genel performans ve ekonomiklik temelinde yapılmıştır.

3. Daha büyük boyutta bir jant kullanmak isteyen Özkan Bey’e yardımcı olmak için bu jantın dezavantajlarını gideren bir tasarım yapınız.

  • Cevap: Daha hafif malzeme kullanılarak büyük jantın ağırlığı azaltılabilir, bu da ivmelenme ve yakıt tüketimi üzerindeki olumsuz etkileri minimize eder.

Etkinliğin Değerlendirmesi

Fizik dersinde öğrendiğiniz bilgilerin jant tasarımı yapmanızda ne gibi katkıları oldu? Açıklayınız.

  • Cevap: Fizik dersinde öğrendiğim kinetik enerji, eylemsizlik momenti ve sürtünme konuları, jant tasarımı yaparken materyal seçimi, jantın ağırlığı ve sürüş dinamikleri üzerindeki etkilerini daha iyi anlamamı sağladı. Bu bilgiler, performans ve verimlilik arasında dengeli bir jant tasarımı yapmamda kritik bir rol oynadı.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 42 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!