Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 53

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 53

Kütle Çekim Kuvvetinin Yapay Uyduların Hareketine Etkisi

Dünya’nın ve Güneş sistemindeki diğer gezegenlerin bir veya birkaç uydusunun olması, bilim insanlarının yapay uydu tasarlamasına ilham kaynağı olmuştur (Görsel 1.24). Yapay uydular; insanlar tarafından tasarlanan, belli bir yörüngeye oturtulan ve bir gezegenin etrafında dolanan uzay araçlarıdır. Uydular, birçok alanda kullanılabilir. Uzay araştırmaları, haberleşme, meteoroloji ve uzaktan algılama uyduların en çok kullanıldığı alanlardandır. Yapay uyduların hareket edeceği yörünge, uydunun kullanım amacına uygun olarak seçilir. Dünya’nın, Güneş etrafında belirli bir yörüngede dolanması gibi yapay uydular da Dünya’nın etrafında belirlenmiş bir yörüngede hareket eder. Yapay uydunun, seçilen yörüngede kalabilmesi için belli bir hız değerine sahip olması gerekir.

Alçak irtifalarda kütle çekim kuvveti daha fazladır; bu yüzden hareketli yapay uyduların, yörüngede kalabilmek için yüksek hızda hareket etmesi gerekir. Alçak irtifa uydularının dolanma periyodu, yüksek hızdan dolayı kısa olur. Yüksek irtifalarda kütle çekim kuvveti daha azdır. Bu yüzden yapay uydu, daha düşük hızlarda hareket eder. Dolayısıyla yüksek irtifa uydularının dolanma periyodu daha uzun olur. Bir yapay uydu yörüngedeyken gezegen tarafından uygulanan kütle çekim kuvveti, o uydunun merkezcil kuvveti olur.

ARAŞTIRMA

2022 yılı itibarıyla uzayda 8’i aktif, 4’ü görevini tamamlamış toplam 12 uydumuz bulunmaktadır. Aktif ve pasif uyduların hangi yörüngede (alçak, orta ve yüksek irtifa), hangi amaç için dolandığını araştırınız. Elde ettiğiniz verilerden hareketle bir tablo hazırlayınız.

  • Cevap:

2022 yılı itibarıyla Türkiye’nin uyduları, genellikle iletişim amacıyla kullanılan Türksat serisidir. İşte bu uyduların bazı bilgileri:

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 53 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!