Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 62

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 62

UYGULAMA » 8

Dünya’nın merkezinden d kadar uzaklıkta dolanan bir K uydusunun kütle çekim potansiyel enerjisi -E’dir. L uydusunun ise kütle çekim potansiyel enerjisi -2E’dir. Eşit kütleli K ve L uydularının verilen kütle çekim potansiyel enerjileri ile bulundukları noktalar dikkate alındığında L cisminin konumu hakkında ne söylenebilir?

  • Cevap: Kütle çekim potansiyel enerjisi, Dünya’nın merkezine yaklaşıldıkça negatif değerde artış gösterir. Bu yüzden L cismi, K cismine göre Dünya’nın merkezine daha yakındır.

UYGULAMA » 9

Jüpiter ve Mars gezegenlerinden ayrılmak isteyen aynı niteliklere sahip iki uzay aracının ihtiyaç duyacağı kurtulma hızı farklıdır. Jüpiter gezegeninden kurtulma hızı, Mars’a göre yaklaşık 12 kat fazladır. Bu durumun sebepleri nelerdir?

  • Cevap: Kurtulma hızı, gezegenin kütlesine ve yarıçapına bağlı olarak değişiklik gösterir. Jüpiter’in kütlesinin yarıçapının karesine oranı Mars’a göre daha büyüktür. Bu nedenle Jüpiter’den kurtulma hızı daha fazladır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 62 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!