Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 63

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 63 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 63

Bağlanma Enerjisi

Bir gezegenin yörüngesinde hareket eden bir uyduyu çekim alanından çıkarmak için uyduya verilmesi gereken enerjiye bağlanma enerjisi denir. Yörüngede hareket eden uydunun iki enerjisi vardır. Birincisi kütle çekim potansiyel enerjisi, ikincisi kinetik enerjidir. Bu enerjilerin toplamı, uydunun toplam enerjisidir ve negatif değerde olur. Bağlanma enerjisi, toplam enerjinin pozitif değeri kadar olmalıdır. Diğer bir deyişle uyduyu Dünya’nın çekim alanından kurtarmak için toplam enerjinin mutlak değeri kadar enerji harcamak gerekir. Bir uydunun gezegenden daha uzak yörüngelerde hareket ediyor olması, kütle çekim alanından uzaklaştığı için, bağlanma enerjisinin de daha küçük olacağı anlamına gelir. Bu durumda uyduyu sonsuza göndermek için gereken enerji de azalacaktır. Uydunun sonsuzdaki hızı ve enerjisi sıfır olur.

Dünya’nın merkezinden d kadar uzaklıkta dolanan bir K uydusunun toplam enerjisi -E’dir. Aynı kütleli L uydusunun toplam enerjisi ise -2E’dir. Parçada verilen uyduları yörüngelerinden uzaklaştırıp kütle çekim alanından çıkarmak için kaç E’lik enerjiye ihtiyaç vardır?

Bir uyduya toplam enerjisi büyüklüğünde bir enerji verilirse uydu, çekim alanından çıkarılabilir. Bu enerjinin ismi bağlanma enerjisidir. Bu durumda K uydusuna +E, L uydusuna +2E bağlanma enerjisi verildiğinde uydular kütle çekim alanından çıkarılabilir.

UYGULAMA » 10

Kurtulma enerjisi ile bağlanma enerjisi arasındaki farkları gözeterek tabloyu doldurunuz.

1. Bu enerjiler gezegenin hangi bölgesi baz alınarak hesaplanır? (Gezegenin yüzeyi/Gezegenin dışı)
2. Uydulara bu enerjilerin verilmesinin temel amacı nedir?
3. Enerji büyüklüklerinin işareti nedir?
4. Uyduların, gezegenin çekim alanından çıktıktan sonraki enerji değişimleri için ne söylenebilir?

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 63 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!