Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 67

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 67 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 67

Galileo Galilei (1564-1642)

Modern astronominin teleskop ile başladığı söylenebilir. Teleskobun kullanımıyla birlikte gözlemsel verilerde önemli gelişmeler olmuştur. İlk teleskop, 1609 yılında Galileo Galilei (Görsel 1.32) tarafından icat edilmiştir. Teleskobun icadının 400. yılı münasebetiyle 2009 yılı, Dünya Astronomi Yılı olarak ilan edilmiştir. Galileo, icat ettiği teleskop ile Ay ve Güneş’i incelemiş; Ay’ın yüzeyinde kraterler, dağlar ve vadiler olduğunu, Güneş’te lekeler bulunduğunu tespit etmiştir. Böylelikle Batlamyus’un Ay ve Güneş’i kusursuz kabul eden yaklaşımının hatalı olduğu anlaşılmıştır.

Görsel 1.33’te Galileo Galilei’nin kendi teles- kobu ile yaptığı Ay gözlemlerine ait çizimler verilmiştir. Galileo Galilei, yıllar süren gözlemlerini ve bu gözlemler sonucunda ortaya koyduğu kuramlarını kitaplaştırarak dünya ile paylaşmıştır. Kopernik’in ileri sürdüğü “Güneş Dünya’nın değil, Dünya Güneş’in etrafında dönmektedir.” görüşünün önemli bir savunucusu olmuştur.

Johannes Kepler (1571-1630)

Uzun süre astronomi gözlemleri yapan Kepler (Görsel 1.34), bu gözlemlerin sağladığı verilerden hareketle astronomi alanında üç önemli matematiksel kanuna ulaşmıştır. 1609 yılında yazdığı Astronomla Nova (Astronomia Nova) kitabında ilk iki kanunu, 1619 yılında yayımladığı Harmonices MundiLibri V(Harmonikes Mundi Libri 5) adlı kitabında da üçüncü kanunu ortaya koymuştur. Kepler Kanunları olarak bilinen ve bugün de kullanılan bu üç kanun ile modern astronominin gelişimi hızlanmış, Güneş merkezli evren modeli tam olarak kabul görmüştür.

Güneş sistemindeki gezegenler Görsel 1.35’te gösterilmiştir.

ARAŞTIRMA

Galileo Galilei, Ali Kuşçu ve Uluğ Bey’in gök cisimleri ve gök cisimlerinin hareketleri ile ilgili çalışmalarını araştırınız. Ulaştığınız verileri bir tablo hazırlayarak sınıf panosunda sergileyiniz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 67 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!