Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 216

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 216 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 216

9.5.4.4. Hissedilen Sıcaklık

Amaç: Hissedilen ve gerçek sıcaklık arasındaki farkın sebeplerini yorumlamak.

Yaz aylarında Antalya’daki sıcaklık insanı rahatsız ederken Kahramanmaraş’ta aynı sıcaklık insanları daha az rahatsız eder. Kışın İstanbul’daki sıcaklık insanı üşütürken Kastamonu’da aynı sıcaklık insanı rahatsız etmez. Bunların sebebi ne olabilir?

Hava tahmini verilirken iki farklı sıcaklık değerinden bahsedildiğini fark etmişsinizdir. Bu sıcaklıklardan birincisi termometre ile ölçülen gerçek sıcaklık değeri, ikincisi ise neme bağlı olarak hissedilen sıcaklık değeridir. Bu nedenle hava tahmin raporlarında termometre ile ölçülen sıcaklık yanında ortamın en yüksek ve en düşük nem oranı da belirtilir

Hissedilen sıcaklık, termometrenin ölçtüğü sıcaklıktan farklı olarak insan vücudunun ortamın nemine bağıl olarak hissettiği, algıladığı sıcaklıktır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için kişisel bir kavramdır. Dolayısı ile sıcaklığı algılama ve hissetme kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Özellikle kış aylarında hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü durumlarda kuvvetli rüzgâr ile birlikte hissedilen sıcaklık, ölçülen sıcaklıktan daha düşük olmaktadır. Bu durum hava sıcaklığının olduğundan daha düşük hissedilmesine yol açmaktadır. Bu sıcaklığa üşütme sıcaklığı da denmektedir.

✓ Hissedilen sıcaklık, vücudun dış ortam sıcaklığı ile kendi sıcaklığı arasındaki farkı gidermek için girişeceği çabanın bir nevi ölçüsü olduğundan kişiden kişiye değişir.
✓ Yaygın olarak kullanılan “gölgede sıcaklık” tanımı, dış ortam şartlarından (direkt güneş ışığı, rüzgâr, yağış vb.) arındırılmış bir ortamda ölçülen sıcaklık değeridir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 216 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry