Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 107

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 107 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 107

Örnek 3.10: Hangisi çabuk hızlanır?

Özdeş tuğlalarla oluşturulmuş bloklar, yatay düzlemde 20, 10 ve 10 N’lık yatay net kuvvetlerle Görsel 3.71’dekl gibi İtiliyor.

Belli bir süre sonra bu blokların kazanacağı hız hakkında ne söylenebilir?
Çözüm: Belli bir sürenin sonunda kazanılacak hızın büyüklüğü, ivmenin büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Bu nedenle tuğla bloklarının ivmelerini karşılaştırmak, belli sürenin sonunda kazanacakları hızları karşılaştırmak olacaktır. Newton’ın İkinci Hareket Yasası’na göre ivme, net kuvvetle doğru, kütleyle ters orantılı olduğundan blokların “net kuvvet / kütle” oranlarına bakmak, sözü edilen hızları karşılaştırmak için yeterlidir.
Sol baştaki iki tuğlalık blokla sağ baştaki tek tuğlanın “net kuvvet / kütle” oranları aynıdır. Bir başka deyişle bu iki cismin ivmeleri eşittir. Dolayısıyla verilen sürenin sonunda kazanacakları hızlar da eşit olur. Ortadaki iki tuğlalık blokun “net kuvvet / kütle” oranı diğer bloklarınkinden küçüktür. Bu nedenle belirtilen sürenin sonundaki hızı da diğerlerininkinden küçük olacaktır.
Örnek 3.11i Etki ve tepki kuvvetlerinin özellikleri
Etki-tepki kuvvetleriyle ilgili olarak aşağıdaki ifadeler veriliyor:
I. Etki kuvvetiyle tepki kuvveti aynı noktaya uygulanır.
II. Etki kuvvetiyle tepki kuvveti dengelenmiş kuvvetlerdir.
III. Etki kuvvetinin büyüklüğü daima tepkinin büyüklüğü kadar olur.
Verilen ifadelerden hangisi ya da hangileri doğrudur?
Çözüm: Etkiyle onun tepkisi aynı noktaya uygulanmaz. Çünkü etki kuvveti, etkileşen cisimlerden birine, tepki kuvveti de diğerine uygulanır. Bu nedenle I numaralı ifade yanlıştır.
Etkiyle tepki hiçbir zaman birbirini dengelemez. Çünkü bunlar farklı cisimlere uygulanmışlardır. Birtakım kuvvetlerin dengelenmiş olması için o kuvvetlerin hepsinin aynı cisme uygulanmış olması gerekir. Bu nedenle II numaralı ifade de yanlıştır.
III numaralı ifade zaten Newton’ın Üçüncü Hareket Yasası’nın gereğidir. Bu nedenle doğrudur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 107 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!