Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 106

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 106 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 106

Örnek 3.8: Otomobile etki eden net kuvvet

Dinamiğin Temel Yasası’nı öğrenmiş olan Beril, aile otomobiliyle okula giderken araca etki eden net kuvvet hakkında bir fikir edinmeyi düşünüyor. Bir sabah okula giderlerken otomobilin sürat göstergesinin 10 s içinde 36 km-h-1 değerinden 54 km-h-1 değerine vardığını gözlemliyor. Bu arada Beril, otomobilin teknik bilgi kitapçığında, aracın kütlesinin 1 200 kg olarak gösterildiğini anımsıyor. Babasının kütlesinin 70, kendisininkinin 46 kg olduğunu da biliyor ve bu değerlerle araca 10 s süreyle etki eden net kuvveti hesaplıyor.

örnek 3.9: Otobüs ne tarafa gidiyor?
Doğu-batı doğrultusunda yol alan bir otobüsteki el tutamakları kısa bir süre Görsel 3.70’deki durumu almışsa otobüsün bu süre içindeki hareketinin türü ve yönü ne olabilir?

Çözüm: Görsel 3.70, otobüsteki tutamakların batıya doğru sarsıldığını göstermektedir. Bu da ivmelenmenin doğu yönünde olduğunu gösterir. Çünkü eylemsizlik ivmeye tepkidir.
İvme doğu yönünde olduğuna göre otobüsün hareketi için iki durum vardır: Otobüs ya doğuya giderken hızlanmıştır ya da batıya giderken yavaşlamıştır. Öyleyse otobüsün hareket türü, doğu yönünde hızlanma ya da batı yönünde yavaşlamadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 106 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!