Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 114

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 114 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 114

Tablo 3.13’te bazı yüzey çiftlerinin statik ve kinetik sürtünme katsayıları (ks ve kk) verilmiştir. Kinetik sürtünme katsayısının statik sürtünme katsayısına göre önemli derecede küçük olduğu fark edilmektedir. Duran sırayı harekete geçirmenin zorluğu, hareket başladıktan sonra onu itmenin kolaylaşması bundandır.

Tablodaki örnekler arasında beton-lastik çifti için sürtünme katsayısının en büyük olduğu görülmektedir. Taşıtların tekerlerinin lastik olmasının nedenini fark ettiniz mi? Buzda yürümenin zorluğu da yine tablodaki değerlerden anlaşılmaktadır.

ETKİNLİK 3.14

Sürtünen yüzeyin büyüklüğü, sürtünme kuvvetini etkiler mi?

  • Cevap: Evet, sürtünen yüzeyin büyüklüğü, sürtünme kuvvetini etkiler. Genellikle sürtünen yüzeyin büyüklüğü arttıkça sürtünme kuvveti de artar.

Çalışmanın Yapılışı

1. Üçer ya da dörder kişilik çalışma kümeleri oluşturduktan sonra aşağıdaki etkinlik basamaklarına göre aramızda iş bölümü yapalım.

2. Etkinlik 3.13’teki araç gereci kullanarak Görsel 3.77’de görülen uygulamaları yapalım. Tahta takozu önce geniş, sonra dar yüzeyi üzerinde sabit hızla kaydırırken dinamometrenin gösterdiği değerleri saptayalım ve Tablo 3.14’e kaydedelim.

Sonuca Varalım

Sürtünme kuvvetinin büyüklüğünün, sürtünen yüzeyin büyüklüğüyle ilişkisi hakkında neler söylenebilir?

  • Cevap: Sürtünme kuvvetinin büyüklüğü, sürtünen yüzeyin büyüklüğüyle ilişkilidir. Deney sonuçlarına göre, tahta takozun geniş yüzeyi üzerinde kaydırıldığında sürtünme kuvveti daha büyük olabilir, dar yüzey üzerinde kaydırıldığında ise sürtünme kuvveti daha küçük olabilir.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 114 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!