Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 115

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 115 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 115

ETKİNLİK 3.14

Sürtünen yüzeyleri bastıran kuvvetin büyüklüğüyle sürtünme kuvvetinin büyüklüğü arasında nasıl bir ilişki vardır?

  • Cevap: Sürtünen yüzeyleri bastıran kuvvetin büyüklüğü ile sürtünme kuvvetinin büyüklüğü arasında doğru bir ilişki vardır. Yani, bastırılan kuvvet arttıkça sürtünme kuvveti de artar.

Cismin hareket durumu, sürtünen yüzeyin cinsi

Çalışmanın Yapılışı

1. Üçer ya da dörder kişilik çalışma kümeleri oluşturduktan sonra aşağıdaki etkinlik basamaklarına göre aramızda iş bölümü yapalım.

2. Etkinlik 3.13’teki araç gerece, özdeş takozlardan bir tane daha ekleyelim. Bu takozları kullanarak Görsel 3.78’deki uygulamaları yapalım. Önce bir takozu (Görsel 3.78 a) sabit hızla kaydırarak dinamometrenin gösterdiği değeri saptayıp Tablo 3.15’e kaydedelim. Daha sonra iki ve üç takozu üst üste koyarak aynı işlemleri yineleyelim (Görsel 3.78 b ve c).

3. Tablo 3.15’e işlediğimiz değerleri Görsel 3.79’daki eksenler sistemine taşıyalım. Sürtünme kuvvetiyle yüzeye uygulanan kuvvet arasındaki ilişkiyi gösterecek grafiği çizelim.

Sonuca Varalım

1. Çizdiğimiz grafikten nasıl bir çıkarımda bulunabiliriz?

  • Cevap: Çizdiğimiz grafik, sürtünme kuvvetinin yüzeye uygulanan kuvvetle doğru orantılı olduğunu göstermektedir. Yani, yüzeye uygulanan kuvvet arttıkça sürtünme kuvveti de artar.

2. Sürtünme kuvvetinin matematiksel modeli nasıldır?

  • Cevap: Sürtünme kuvvetinin matematiksel modeli, genellikle F_s = μ * N şeklinde ifade edilir, burada F_s sürtünme kuvvetini, μ sürtünme katsayısını ve N yüzeye uygulanan normal kuvvetini temsil eder.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 115 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!