Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 119

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 119 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 119

Örnek 3.12: Takoz hangi hareketleri yapar?
Görsel 3.86’daki takoz, yatay düzlemde F = 3 N’lık sabit ve yatay kuvvetle K’den M’ye doğru çekiliyor. Yatay düzlemde takoza uygulanan sabit sürtünme kuvveti, K-L arasında 2 N, L-M arasında ise 3 N’dır.

Buna göre takozun K-L ve L-M aralıklarındaki hareketi için ne söylenebilir?
Çözüm: K-L arasında takoz, Fnet = 3 N – 2 N = 1 N’lık kuvvetin etkisinde olur. Net kuvvet sıfır olmadığından takoz, Newton’ın İkinci Hareket Yasası’na göre bu aralıkta sabit ivmeyle hızlanır. L-M arasında takoza uygulanan net kuvvetin büyüklüğü Fnet = 3 N – 3 N = O’dır. Dolayısıyla takozun bu aralıktaki ivmesi sıfırdır yani takoz düzgün doğrusal hareket yapar.
Sonuç: Takoz, K-L arasında düzgün hızlanan, L-M arasında ise düzgün doğrusal hareket yapar.

örnek 3.13: Sürtünme kuvveti olmazsa olmazımızdır.
Sürtünme kuvvetiyle ilgili olarak aşağıdaki ifadelerin doğruluğu hakkında ne söylenebilir?
I. Sürtünen yüzeylerin cinsine bağlıdır.
II. Yok edilemez, azaltılabilir.
III. Her durumda istenmeyen bir kuvvettir.
Çözüm: I. ifadenin doğru olduğunu öğrendiklerimizden biliyoruz. Buz üzerinde zor, beton üzerinde kolay yürümemizin nedeni, beton zemindeki sürtünmenin buzdakinden büyük olmasıdır.
II. ifade de doğrudur. Çünkü sürtünmenin nedeni, katı yüzeylerdeki pürüzlerdir ve bu pürüzler yüzey atomlarının diziliş biçiminden kaynaklanır. Yüzeyin atomlarının dizilişi bizim kontrolümüzde olamadığı için yüzeylerde pürüzler daima vardır ve dolayısıyla sürtünme de daima vardır. Ancak yağlama, sıvama vb. uygulamalarla sürtünmenin etkisi azaltılabilmektedir.
III. ifade doğru değildir. Çünkü sürtünmenin gerekli olduğu durumlar, istenmediği durumlardan daha çoktur. Örneğin sürtünme olmasaydı yerde yürüyemez, kitabı ellerimizin arasında tutamazdık. Böyle örnekler sayılamayacak kadar çoktur. Sürtünme olmasaydı tekerlek diye bir icat olamazdı.

Araştıralım

Sürtünme kuvvetinin enerji kaybına neden olması gibi olumsuzluklarının yanında sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Bunların neler olduğunu “edu” ve “gov” uzantılı genel ağ adreslerinden araştıralım. Bununla ilgili bir sunu hazırlayarak arkadaşlarımızla paylaşalım.

  • Cevap:

Sürtünme kuvvetinin yararları şunlar olabilir:

  • Günlük yaşamda hareketin kontrolünü sağlar.
  • Güvenliği artırarak kaymaları ve düşmeleri önler.
  • Enerji üretiminde kullanılır, örneğin rüzgar türbinlerinde.
  • Araçların performansını etkiler, özellikle frenleme ve viraj alımı.
  • Endüstriyel süreçlerde malzeme taşıma ve işleme gibi uygulamalarda kullanılır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 119 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!