Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 140

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 140 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 140

Bovling oyunu örneğinden ve düşünce deneyinden hareketle öteleme kinetik enerjisi için aşağıdaki sonuçlara varabiliriz:

• Hareket hâlindeki tüm cisimlerde, kinetik enerji denilen bir enerji bulunur.

• Bir cismin öteleme kinetik enerjisi o cismin kütlesiyle ve öteleme süratiyle ilişkilidir. Kütle ve öteleme sürati büyüdükçe öteleme kinetik enerjisi de büyümektedir.

11. sınıf fizik dersinde yapacağımız daha ayrıntılı incelemelerde göreceğimiz gibi bir cismin öteleme kinetik enerjisi, o cismin kütlesiyle ve öteleme süratinin karesiyle doğru orantılıdır. Bu nedenle öteleme kinetik enerjisinin ek matematiksel modeli; Burada cismin m kütlesi, kg; v öteleme sürati, m.s-1 olarak alındığında öteleme kinetik enerjisi joule (J) olur.
Yukarıdaki model bize şöyle yorumlar yapabilme olanağı verir:
• Süratleri eşit olan iki cisimden birinin kütlesi diğerininkinin söz gelimi 5 katı ise öteleme kinetik enerjisi de diğerininkinin 5 katıdır.
• Kütleleri eşit olan iki cisimden birinin sürati diğerininkinin söz gelimi 3 katı ise öteleme kinetik enerjisi diğerininkinin 32 = 9 katıdır.
Şimdi de öğrendiklerimizin günlük yaşamdan bir olaya uygulanışını görelim.

Örnek 4.6: Koşucuların kinetik enerjisi
Görsel 4.15’deki koşucuların görüntü anındaki süratleri ölçülmüş ve yetişkinin süratinin çocuğunkinin yarısı kadar olduğu saptanmıştır. Çocuğun kütlesi 30 kg, yetişkininki ise 90 kg’dır.
Buna göre;
a. Çocuk ve yetişkinin kinetik enerjileri arasındaki ilişki nedir?
b. Çocuk süratini değiştirmediğine göre yetişkinin çocuğu geçmesi için kinetik enerjisini nasıl değiştirmesi gerekir?
Görsel 4.15 Farklı kütleli koşucular
Çözüm: a. Eğer koşucuların kütleleri eşit olsaydı çocuğun öteleme kinetik enerjisi yetişkininkinin 4 katı olurdu. Çünkü çocuğun sürati yetişkinin 2 katıdır ve öteleme kinetik enerjisi süratin karesiyle doğru orantılıdır. Eğer koşucuların süratleri eşit olsaydı çocuğun öteleme kinetik enerjisi yetişkinin üçte biri olacaktı. Çünkü çocuğun kütlesi yetişkinin üçte biridir ve öteleme kinetik enerjisi kütleyle doğru orantılıdır. Öyleyse çocuğun öteleme kinetik enerjisi, süratinden dolayı yetişkinin 4 katı olurken kütlesinden dolayı üçte biri olacak ve sonuçta çocuğun öteleme kinetik enerjisi yetişkinin 4/3 katı olacaktır.
b. Yetişkin, çocuğu geçmek için şimdiki (görüntü anındaki) süratini 2 katının üstüne çıkarmalıdır. Bu da şimdiki öteleme kinetik enerjisini 4 katının üstüne çıkarması demektir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 140 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!