Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 143

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 143 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 143

II. aşama

Kütle çekimi potansiyel enerjisi kütleye nasıl bağlıdır?

  • Cevap: Kütle çekimi potansiyel enerjisi, cismin kütlesiyle doğru orantılıdır. Yani cismin kütlesi arttıkça, kütle çekimi potansiyel enerjisi de artar.

Deneyin dayandığı düşünce: Ucu sivri bir cismi, bulunduğu yükseklikten yumuşak bir zemine düşürürsek cismin zemine saplanma derinliği, düştüğü yükseklikteki enerjisinin bir ölçüsü olur. Değişik kütleli dart oklarını aynı yükseklikten bir strafor levhanın üzerine düşürüp okların strafora saplanma derinliklerini ölçerek kütle çekimi potansiyel enerjisiyle düşen cismin kütlesi arasındaki ilişkiyi bulabiliriz.

Çalışmanın Yapılışı

1. Üç ya da dörder kişilik kümeler oluşturalım.

Sonra Tablo 4.3’ün benzerini defterimize çizelim.

2. Dart okunun ağırlığını dinamometreyle ölçüp sonucu Tablo 4.3’e işleyelim. Sonra dart okunu strafor levhaya 75 cm yükseklikten düşürelim. Okun strafora batma derinliğini ölçüp onu da tabloya kaydedelim.

3. Dart okunun kanatlı ucuna, Görsel 4.20’deki gibi yaklaşık fındık büyüklüğünde oyun hamuru topağı yapıştırıp ikinci maddedeki işlemleri yineleyelim.

4. Dart okunun arkasına kütleleri giderek artan topaklar (oyun hamurundan) yapıştırıp 2 ve 3. maddelerdeki işlemleri, bu durumlar için de yineleyelim.

5. Tabloya işlenen değerleri Görsel 4.21’deki eksenlere yerleştirerek dart okunun derinlik-ağırlık grafiğini çizelim.

Sonuca Varalım

1. Dart okunun ağırlığının artırılması saplanma derinliğini nasıl etkiledi?

  • Cevap: Dart okunun ağırlığının artırılması, saplanma derinliğini artırır.

2. Elde edilen grafiğe göre dart okunun kütle çekimi potansiyel enerjisiyle ağırlığı arasındaki ilişki hakkında ne söylenebilir?

  • Cevap: Elde edilen grafikten, dart okunun kütle çekimi potansiyel enerjisi ile ağırlığı arasında doğru bir ilişki olduğu görülmektedir. Yani dart okunun ağırlığı arttıkça, potansiyel enerjisi de artmaktadır.

3. Deneyin her iki aşamasındaki sonuçlar göz önüne alınırsa kütle çekimi potansiyel enerjisinin matematiksel modeli hakkında ne söylenebilir?

  • Cevap: Deneyin her iki aşamasındaki sonuçlar göz önüne alındığında, kütle çekimi potansiyel enerjisi ve cismin ağırlığı arasındaki ilişkinin doğru orantılı olduğu görülmektedir. Bu ilişkiyi ifade eden matematiksel model şu şekildedir: Potansiyel Enerji = Kütle x Yükseklik x Kütle Çekimi İvmesi.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 143 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!