Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 146

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 146 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 146

Örnek 4.9: Bir kaptan boşalan suyun kaybettiği kütle çekimi potansiyel enerjisi
Görsel 4.27’deki damacananın musluğu açılınca akış durun- caya kadar damacanadan 12 kg su boşalıyor. Buna göre olayda boşalan suyun ağırlığının yaptığı iş kaç J’dür?
(g = 10 ms-2 olarak alınacaktır.)
Çözüm: Damacanadan boşalan suyun ağırlığının yaptığı iş, boşalan suyun kütle çekimi potansiyel enerjisindeki kayba eşittir. Öte yandan, 26 cm yüksekliğindeki su kütlesinin kütle merkezi, bu yüksekliğin ortasındadır. 26 cm yüksekliğindeki suyun boşalmasıyla kütle merkezi 13 cm aşağıya iner ve dolayısıyla potansiyel enerji kaybının hesabında kullanılacak h yüksekliği 13 cm olur. Buna göre boşalan suyun ağırlığının yaptığı W iş;

Örnek 4.10: Şahmerdan

Görsel 4.28’deki şahmerdan denilen makine (fore kazık makinesi); metro, tünel, köprü vb. inşaatlarda sağlam temel yapmak için toprağa beton ya da çelik kazıklar çakmak için kullanılır. Bu makine aslında yüzlerce kilogram kütlesinde büyük bir çekiç sayılır. Bu çekiç, metrelerce yükseklikteki makine direğinin tepesinden düşürülerek kazığın yere çakılması sağlanır.
Büyük boy kazıkları daha derindeki noktalara kadar çakabilmek için şahmerdanın;

• Direk boyunun uzatılması,
• Direk kalınlığının azaltılması,
• Çekiç kütlesinin artırılması işlemlerinden hangisi yukarıda belirtilen amaca uygun olur?

Çözüm: Direğin tepesinden düşen çekiç, kazığın üzerine iş yaparak onun toprağa çakılmasını sağlar. Bir başka deyişle çekicin düşmekle kaybettiği kütle çekimi potansiyel enerjisi, kazığın üzerine yapılan işe dönüşür. Dolayısıyla düşen çekicin kütle çekimi potansiyel enerjisi ne kadar büyük olursa kazığın üzerine o kadar çok iş yapılır ve kazık daha çok derine çakılır. Çekicin kütle çekimi potansiyel enerjisinin büyük olması ise kütlesinin ve düştüğü yüksekliğin büyük olmasıyla sağlanır. Bu nedenle çekicin kütlesinin artırılması ve şahmerdanın direk boyunun uzatılması, kazığın daha derine çakılması için uygun işlemlerdir. Direk kalınlığının azaltılmasının belirtilen amaçla bir ilgisi yoktur. Üstelik direk kalınlığının azaltılması makinenin sağlamlığı yönünden sakıncalı olabilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 146 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!