Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 151

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 151 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 151

Örnek 4.11: Farklı yaylarda depolanan enerji
Görsel 4.37’deki K ve L yayları aynı sertliktedir.
Esneklik sınırı aşılmadan K yayı Fv L yayı da F2 kuvvetiyle gerilerek bu yayların boyları eşit duruma getiriliyor. Bu durumda K yayının esneklik potansiyel enerjisi (EP(es))K, L’ninki de (EP(es))L oluyor.

Buna göre (EP(es))K ile (EP(es))L arasında nasıl bir ilişki vardır (Paralel, kesikli mavi çizgiler eşit aralıklıdır.)?

Çözüm: Yayların esneklik enerjilerinin arasındaki ilişkiyi bulabilmek için kuvvet sabitlerini ve boylarındaki uzamaları karşılaştırmak gerekir.
K ve L yaylarının aynı sertlikte olduğu belirtildiğine göre bunların kuvvet sabitleri eşit demektir. Bu durumda yayların sadece boylarındaki uzamaları karşılaştırarak enerjilerini de karşılaştırabiliriz.
Görsel 4.37’de belirtilenlere göre K yayı 2 birim, L yayı ise 1 birim uzamıştır. Esneklik potansiyel enerjisi, yayın boyundaki değişme miktarının karesiyle doğru orantılı olduğundan L yayında depolanan enerji 1 birim ise aynı sertlikteki K yayında depolanan enerji 4 birim olur.

Görsel 4.38’deki gibi sıkıştırılmış yay serbest bırakıldığında yaydan ayrılan takoz, masanın yatay yüzeyinde x kadar yol aldıktan sonra durduğuna göre x uzunluğu nelere bağlıdır?
Çözüm: Takoz, yaydan aldığı enerjiyi ısı şeklinde bitirene kadar yol alır. Takoz, yaydan aldığı enerji ne kadar çoksa o kadar uzun yol alır. Bu nedenle takozun duruncaya kadar aldığı x yolunun uzunluğu, yayın takoza aktardığı esneklik potansiyel enerjinin miktarına bağlı olacaktır. Yayın takoza aktardığı enerji ise yayın sertliğine ve sıkışma miktarına bağlıdır. Bundan da takozun durma uzaklığının, yayın sertliğine ve sıkışma miktarına bağlı olduğu sonucu çıkar.
Yol boyunca sürtünme ne kadar fazlaysa yaydan alınan enerji ısıya o kadar çabuk dönüşür yani daha kısa yol alınır. Öyleyse takozun duruncaya kadar aldığı x yolu, yüzeyle takoz arasındaki sürtünme katsayısına da bağlı olacaktır.
Sonuç: Takozun duruncaya kadar aldığı x yolu, yayın sertliğine (kuvvet sabitine), sıkışma miktarına ve takozla masa yüzeyi arasındaki kinetik sürtünme katsayısına bağlıdır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 151 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!