Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 153

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 153 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 153

Örnek 4.13: Bir kartalın uçarken mekanik enerjisi
Kartalların görme yetenekleri çok gelişmiştir. Bu özellik onlara avlanmak için geniş bir alanı görebilmek amacıyla onlarca metre yükseklikte uçma olanağını verir. Kütlesi m olan böyle bir kartal; Görsel 4.38’deki gibi h yükseklikte, v süratiyle uçmaktadır.
Görsel 4.40’daki kartalın mekanik enerjisini bulmak istersek hangi nicelikleri bilmemiz gerekir?
Çözüm: Kartalın kinetik enerjisi (EK) ve kütle çekimi potansiyel enerjisi (Ep); olup mekanik enerjisinin matematiksel modeli;

Buna göre kartalın mekanik enerjisini bulmak için kütlesini (m), süratini (v), uçuş yüksekliğini (h) ve bulunduğu konumdaki yer çekimi ivmesini (gv) bilmemiz gerekir.

İş ile Enerji Arasındaki İlişki

Görsel 4.41’de bir örneği görülen roketlerde egzozdan püsküren gaz itme kuvveti uygular ve bu kuvvet roketin üzerine iş yapar. Bu iş roketin yükselerek kütle çekimi potansiyel enerjisi kazanmasını sağladığı gibi roketi hızlandırarak kinetik enerjisini de artırabilir. Demek ki bir cismin üzerine iş yaparak onun kinetik ve potansiyel enerjisini eş zamanlı şekilde değiştirmek mümkündür. Şimdi bu değişimleri ayrı ayrı inceleyelim.

• Kinetik Enerjideki Değişme

Bir takozun Görsel 4.42’deki gibi sürtünmesi önemsiz yatay bir düzlemde yatay F kuvvetiyle çekildiği durumu göz önüne alalım. Söz konusu takoz, yatay düzlemde hareket ettirildiği için kütle çekimi potansiyel enerjisinde değişme yoktur. Sürtünme de önemsiz olduğuna göre F kuvvetinin takoz üzerine yaptığı iş, onun sadece kinetik enerjisini değiştirmiş olur. Bu kuvvetin takoz üzerine yaptığı iş W, takozun ilk kinetik enerjisi (EK)ilk, son kinetik enerjisi (EK)son ise kinetik enerji değişimiyle işin ilişkisi;

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 153 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!