Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 154

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 154 Hecce Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Hecce Yayınları Sayfa 154

• Potansiyel Enerjideki Değişme

Bir örneği Görsel 4.43’de görülen yükleme vinçleri, inşaatlarda ve limanlarda tonlarca kütledeki yükleri yerden alıp çeşitli yüksekliklere taşımakta kullanılan ağır makinelerdir. Kaldırılan yüklerin ağır oluşu, iş güvenliği açısından onların sabit süratle hareket ettirilmesini gerektirir. Bu nedenle yükleme vinçleri sabit süratle yük kaldıran araçlardır.

Sürtünmelerin önemsiz olması hâlinde vinç, kaldırılan yüke, yükün mg ağırlığına eşit bir F kuvveti uygular ve böylece onun sabit süratle hareket etmesi sağlanır. Yüke uygulanan bu F kuvveti yükün üzerine bir iş yapar. Yükün sürati değişmediğine göre bu iş, yükün sadece kütle çekimi potansiyel enerjisinin artırılmasını sağlar. Benzer bir durum, sarmal bir yayın gerilmesi ya da sıkıştırılması olayında da vardır. Yayı sıkıştıran ya da geren kuvvetin yay üzerine yaptığı iş, onun esneklik potansiyel enerjisini değiştirir.

• Mekanik Enerjideki Değişme

Bir cismin üzerine iş yapıldığında onun kinetik ve potansiyel enerjilerinin eş zamanlı olarak değişebileceğini biliyoruz. Bunu bir önceki sayfada, Görsel 4.41’deki roket örneği üzerinden açıklamıştık. Başka bir örnek olarak da Görsel 4.44’deki düşen taşları verebiliriz. Düşen her taşın üzerine kendi ağırlığı bir iş yapar ve bu iş taşın hem kinetik enerjisini hem de kütle çekimi potansiyel enerjisini değiştirir.

Bir cismin kinetik ve potansiyel enerjisi aynı anda değişirse bunların toplamı da değişmiş olacağından cismin mekanik enerjisi değişmiş olur. Bu değişim aşağıdaki gibi ifade edilebilir:

Bir cismin üzerine yapılan iş o cismin mekanik enerjisini değiştirebilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Hecce Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 154 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!